Автор Тема: Удобно малко котле  (Прочетена 8742 пъти)

nicko

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 35
    • Кулинарния ми блог :)
Удобно малко котле
« -: 04 Март 2012, 20:16:24 pm »
Първо, не знам дали темата е изцяло за тук, но понеже имаше малко домашна намеса над елементите за да се получи крайния готов продукт може да се впише в раздела според мен. Ако някой от модераторите прецени, нека я измести на подходящото място.

Та по темата. Днес разхождайки се в магазин Jumbo във варна попаднах на много приятна купа от неръждаема стомана. Нещо подобно на тези на 555, но доста по-солидна. Купата е индийско производство, не знам точно на коя фирма, но не се огъва с голи ръце като тези на 555. Диаметъра е 21 см в горната част на купата. Формата ми се стори доста подходяща да я превърна в котле и на смешната цена от 3 лв ми се стори направо подарък. За "дръжка" реших да ползвам една кучешка верижка която се мотаеше из чекмеджетата ми и за която бях дал 1 лв преди време в магазин за 1 левче.

След като се прибрах, с известно количество усилия успях да пробия ръбовете(борда) на купата(вижда се къде на снимките). Първо пробих едната дупка и след това използвайки молив успях да намеря мястото на баланса за да пробия и втората. В дупките поставих по една халка свалена от кучешката верижка. На двата края на самата верижка поставих по една малка карабинка за да мога да я свалям ако ми се наложи да я ползвам за други неща или ако реша, че ще готвя директно върху жарта или върху скара. Реално погледнато може и без тези карабинки, но така за мен е по-удобно. Добавих и още едно карабинерче на самата верижка, което служи за закачане или регулиране на дължината на "дръжката"

Ето и снимките на готовото котле:

Ето и как може да се регулира дължината на верижката с помощта на третата карабинка:

Цена на котлето:
Купа - 3лв
Верижка - 1лв
Карабинери(ако си купувате) - 3бр х 50 ст - 1.5лв
-----------------------------------------------------
Общо - 5.5лв

П.С. Остана само полевото тестване на котлето  :D Надявам се - след най-много две седмици.

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Re:Удобно малко котле
« Отговор #1 -: 04 Март 2012, 20:31:59 pm »
Практично и евтино!
Ще чакам с нетърпение снимки на буш-манджи.    
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Hunter

• Full Member
  • Публикации: 108
« Отговор #2 -: 04 Март 2012, 21:31:18 pm »
Изглежда доста добре, но дали няма да е по - добре баланса да е разпределен в три точки, а не в две.  ;) Имам чувството , че така лесно може да ти се обърне при разбъркване, примерно и язък за чорбата  :P

nicko

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 35
    • Кулинарния ми блог :)
« Отговор #3 -: 04 Март 2012, 22:02:02 pm »
Мислих за баланс в три точки, понеже реално е по-лесно изпълним. Даже шаблон направих за точките. Проблема обаче е, че тогава верижките трябва да са абсолютно еднакви и регулирането на височината ще е малко по-специфично(евентуално 3-те вериги хванати за една обща и на нея вече карабинерчето чрез което да се закача на желаната височина). Така с 2 точки просто верижката може да послужи и за други дейности освен за дръжка на котлето. Съгласен - с 3 е по-стабилно, но не толкова практично според моите виждания :)

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
« Отговор #4 -: 04 Април 2012, 10:56:25 am »
nicko успя ли вече да го опушиш това котле край някой гьол? Давай снимки да видим и ние!  ;D
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

gavra74

• Full Member
  • Публикации: 239
Re: Удобно малко котле
« Отговор #5 -: 16 Ноември 2013, 11:45:09 am »
абе щом няма снимки и разказ май Nicko се е оказал в ролята на врачка и бобената чорба се е трансформирала в боб на жар  :-[
Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Hobo

• Hero Member
« Отговор #6 -: 16 Ноември 2013, 12:49:00 pm »
Nicko е сериозен аутдор запалянко. При това умее да готви и то много добре. Имах удоволствието да общувам с него във форумния чат. Особено си пада по риболова. За съжаление изведнъж изчезна както от чата, така и от форума. Дано да е добре. Котлето му обаче е много добра идея. Скоро попаднах на историческа информация, че точно такива котлета са носели монголите. Котле с диаметър двайсетина сантиметра и 8-10 см дълбочина. Един вид това им е било войнишкото канче. Много удобно за носене в торбите сложени на конете. Само не разбрах дали всеки си е готвел индивидуално или са имали "централизирана кухня", а котелките са ползвали само за разливане. В подобно котле на това, което е показал Nicko, съм варил гречка, правил съм сухарница и съм пържил яйца и картофи в полеви условия на огън. Така, че става за готвене.

Phoenix

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
« Отговор #7 -: 16 Ноември 2013, 13:10:58 pm »
Идеята за котлето е много добра. Особено дръжката от верижка и карабини с които да се регулира височината.Трябва обаче да се помисли за някъкъв капак.Иначе когато се слагат дърва на огъня или духне вятър в котлето влиза пепел, прах и др. А и с капак по бързо се готви манджата или се вари вода за кафе,чай.

Hobo

• Hero Member
« Отговор #8 -: 16 Ноември 2013, 14:32:56 pm »
Прав си за капака. Когато се готви на спиртник или газово котлонче той е направо задължителен защото иначе бадева отива много газ и спирт. Така че остава някой да се сети как да си направим лесно и бързо. Може би като за начало парче двойно или тройно сгънато алуминиево домакинско фолио би свършило работа.

Когато готвя на огън, обаче, аз не ползвам капак. Причината е, че когато се готви на огън с капак яденето се умирисва на пушек. Понякога толкова много, че става негодно за ядене. Без капак този ефект се избягва напълно. Малко пепел не вреди с нищо.

Valenti

• Sr. Member
  • Публикации: 352
« Отговор #9 -: 16 Ноември 2013, 19:01:33 pm »
Идея за саморъчно ,,изковано" капаче от алуминиева ламаринка:

Съжалявам,че нямам снимка на завършеният капак. Точно на изпъкналата част,монтирах дърена дръжка,захваната с болтче,

emil

• Sr. Member
  • Публикации: 282
« Отговор #10 -: 17 Ноември 2013, 14:52:15 pm »
Валенти-Президент!
Ха дай повечко подробности за технологията: Материала явно е алуминий. Отгде го придоби? Не е фолио сякаш, изглежда по-масивно. Явно е имало шаблон-матрица-от какво? Заготовката подгря ли я, кова ли я или я пресова с нещо?
Човешкият мързел е двигател на прогреса!

Valenti

• Sr. Member
  • Публикации: 352
« Отговор #11 -: 17 Ноември 2013, 20:00:02 pm »
 emil, как позна че е алуминий бе, братче?  :D  Да,така е, алуминий- фолио, но с дебелина 0.35мм. Матрици и шаблони не използвам! Ръчно ковано от моите две ,,леви" ръчички!  8) Първо, лекичко почуквайки (алуминия) с дървено чукче в/у канчето (котлето и т.н) Т.е по ръба, за да се оформи диаметъра на бъдещият капак. После с чук със заоблена глава, за да се получи издутината и ....воала, капачето готово!  ;)

emil

• Sr. Member
  • Публикации: 282
« Отговор #12 -: 17 Ноември 2013, 22:30:28 pm »
Адмирации за сръчността! Страшно правилна геометрична форма без матрица/шаблон си постигнал.
Не бях 100% сигурен за алуминия, но първо прилича на алуминий, второ: логично е да е алуминий. Това е материалът на бъдещето: лек, ковък, топлопроводим, фантастичен за нашите нужди.
Относно изковката: преди години се занимавах с баща ми да правим любителски изделия от мед и алуминий. Все още имам чук със стоманена лагерна сачма отпред за кръгли отпечатъци, подобни на твоите. И все още пазя няколко от лампите, които правехме.
Аз, като един перфектен Плюшкин, никога не изхвърлям празен алуминиев дезодорант: периферията е с дебелина 0.35 мм, дъното-0.4 мм. Изрязвам горната част и дъното и имам парче прекрасно фолио. Площта на така добитото фолио обаче ще е недостатъчна за капак на котле. За капак на канче ще стане превъзходно.
Човешкият мързел е двигател на прогреса!