Автор Тема: Какво е това бушкрафт и как го разбирам аз?  (Прочетена 54164 пъти)

Kris De Monte

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 67
Re: Какво е това бушкрафт и как го разбирам аз?
« Отговор #90 -: 14 Март 2014, 21:08:05 pm »
Моя бушкрафт от тези дни... Построих си подслон имах вода за 24 часа и храна, беше една студена вечер :) с мен беше и един приятел, в компания вечерта минава по-леко.

"Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник ! К.П"

G.Balkansky

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 25
Re:Какво е това бушкрафт и как го разбирам аз?
« Отговор #91 -: 26 Юли 2014, 12:11:29 pm »
Иначе за всички тук е ясно, че думата е изкуствено наложена в съвсем близкото минало като търговска марка  за която очаквам скоро да има война между различните фирми печелещи от бушкрафт индустрията, понеже се нароиха напоследък.

Всъщност Hobo е много прав! "Бушкрафт" наистина се оказва търговска марка от близкото минало. Близко, близко - от 2 години. И засега само в Америка. Както стана ясно, думата е брандирана от американският форум BushcraftUSA с комерсиална цел, и наистина вече започва война между хората в тази индустрия.

Принуждават се собственици на различни блогове, форуми, и сайтове да премахват думичката от наименованията си и от съдържанието на публикациите. Всъщност понастоящем е запазена марка и във Великобритания - http://www.ipo.gov.uk/tmcase/Results/4/EU004712675

Сега това е там, но като нищо може да тръгне и по света! Кой знае, може дори в момента някои от водещите в тая област у нас вече да си плетат, или да са си оплели кошницата?! Може и нашият форум да се окаже потърпевш, знае ли някой!!

Няма надълго да обяснявам подробности по темата, ето малко източници:
http://woodtrekker.blogspot.com/2014/07/bushcraft-usa-trademarks-word-bushcraft.html
http://www.americangrouch.com/2014/07/follow-up.html
http://www.americangrouch.com/2014/07/integrity-or-lack-there-of.html и т.н. и т.н.

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 645
« Отговор #92 -: 26 Юли 2014, 18:06:54 pm »
Не виждам проблем.  Просто вместо bushcraftbg.com форумът може да се преименува на bashcraftbg.com или по-добре на  bashbushcraftbg.com .
Обяснение:  bash идва от  прилагателното  баш (главен, пръв)  - обичайно поставяно пред майстор, за да покаже, че е по-добър от останалите.
Също така башбушкрафт  (bashbushcraft) следва да се разбира поне една степен над бушкрафта.
___
П.С. Пусната е вече заявка за запазване на bashcraftbg.com и на  bashbushcraftbg.com, които след потвърждение ще се предоставят безплатно на админа.
Не се взимай толкова на сериозно.

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
« Отговор #93 -: 26 Юли 2014, 19:20:07 pm »
Не виждам проблем.  Просто вместо bushcraftbg.com форумът може да се преименува на bashcraftbg.com или по-добре на  bashbushcraftbg.com .
Обяснение:  bash идва от  прилагателното  баш (главен, пръв)  - обичайно поставяно пред майстор, за да покаже, че е по-добър от останалите.
Също така башбушкрафт  (bashbushcraft) следва да се разбира поне една степен над бушкрафта.
___
П.С. Пусната е вече заявка за запазване на bashcraftbg.com и на  bashbushcraftbg.com, които след потвърждение ще се предоставят безплатно на админа.
Колега по-добре запази hobo.org това е в пъти по-добре от секвите бушове  ::)

Hunter

• Full Member
  • Публикации: 108
« Отговор #94 -: 26 Юли 2014, 20:07:48 pm »
Абе то надали баш тоя форум ще подгонят за права, но знае ли се. Иначе идеята на Ваньо е много добра. То ние така и така сме си клошарчета повечето и правим от нищо нещо, та със сигорност hobo.org, е по - добре, стига някой скитник от  запада да не държи правата и над тая дума  ;D Иначе винаги форума може да приеме простичкото име Trankotvorchestvo.org, Hrastotvochestvo.org и така натък, в кръга на майтапа разбира се  :P ;D

Mavrud

• Hero Member
« Отговор #95 -: 26 Юли 2014, 20:18:40 pm »
За съжаление hobo.org е запазен и обявен за продажба. Цена: 9,788 USD.
Запетайката май не е десетичен знак, но ако регистрираните към днешна дата 666 потребителя дадем по 14.70 $ има шанс да го откупим. ;)

Може един конкурс да се направи за намиране на подходяща дума/израз за замяна да бушкрафт. Аз бих се включил с баирбабаитлък и кърлешперлък. :)

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
« Отговор #96 -: 26 Юли 2014, 23:21:03 pm »
За съжаление hobo.org е запазен и обявен за продажба. Цена: 9,788 USD.
Запетайката май не е десетичен знак, но ако регистрираните към днешна дата 666 потребителя дадем по 14.70 $ има шанс да го откупим. ;)

Може един конкурс да се направи за намиране на подходяща дума/израз за замяна да бушкрафт. Аз бих се включил с баирбабаитлък и кърлешперлък. :)
Минаваме на вариант "Б" hobo.info  или вариант "C"  hobo.eu  или със сигурност hobo-bg.org

kozet76

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 8
« Отговор #97 -: 27 Юли 2014, 10:27:33 am »
Яко изместване от темата... ??? За мене лично бушкрафта започна преди 20 и няколко години,когато дори не се споменаваше тази думичка... Всяко лято си взимах 5-6 яки найлонови чувала,брадве,нож и едно "родопско" одеалце плюс 20-на метра въже...иииииииии айде на море-балкан. И така 2-3 седмици на самоиздръжка от Майката Природа,много релаксиращо и помага да преодолееш натрупаните негативизми и агресия от града! Сега като семеен с деца е по-трудно,имам по-малко време и се ограничавам с двудневни запилявания на по 20-на километра из Балкана(в обхват на мобилните оператори),че се не знае дали точно в този момент малката нема да пипне варицела...както и се случи де.. ;D Та искам да кажа всеки си го разбира и практикува пречупено през неговата си "призма".

Mavrud

• Hero Member
« Отговор #98 -: 28 Юли 2014, 10:02:37 am »
Яко изместване от темата... ???
kozet76, така си е, все пак изместването е в шеговита посока и спомага за връщането в правия път. ;)

biatles

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
« Отговор #99 -: 30 Септември 2015, 18:27:10 pm »
Nai- tochnata I kratka definiciq na ponqtieto, na koqto sym popadal do momenta:
Bushcraft - umenieto da jiveesh v neurbanizirana sreda.
   p.p Molq za izvinenie za maimunicata (pisha ot telefona si I imam prpblem s nastroikite. Ako mi ostane vreme, tezi dni shte preveda na bylgarski :D ). Pozdravi!

kraychev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 36
« Отговор #100 -: 15 Март 2016, 23:16:38 pm »
Животът извън цивилизацията, за нас е някаква форма на разнообразие и откъсване от ежедневието. За хората, които са го водили, това си е бил нормалния живот. Не са го наричали "оцеляване", "храст-крафт" или други купешки имена, това им е бил битът. Палили са си ръчно свитите цигари с чакмак и прахан, защото кибрит е нямало, или е бил скъп, или по навик (човекът понякога трудно приема новото, примери много). Аз се възхищавам на уменията на нашите предци, но не съм сигурен, ако живеех техния живот, дали нямаше да искам нещо друго. Защото сега искам да живея някъде в гората, да не нося костюм и да ям каквото отгледам/уловя/набера, но това е от сегашната ми камбанария. Така мисля аз.
Между другото, преди години открих интересно четиво, като бележка към един исторически роман. Става въпрос за т.нар. "хайдушки закон", който се приписва на Бойчо войвода. Има интересни препоръки за набавяне на вода със сюнгер от росата, за третиране на огнестрелни рани с билки и гъби и т.н. Ако има интерес, бих качил текста (2стр.), но не ми се получава. Бележките са към романа "Тътени" от Цончо Родев, част от трилогия, посветена на историята на гр. Сливен от началото на ХІХв. до Освобождението.
Извинявам се за дългия пост.