Автор Тема: Брадвата - този древен инструмент  (Прочетена 138057 пъти)

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
Re:Брадвата - този древен инструмент
« Отговор #30 -: 08 Юни 2012, 19:21:57 pm »
ko54 това прилича на мултибрадвотул или allpurpose axe tool. :)
Не се взимай толкова на сериозно.

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #31 -: 09 Юни 2012, 08:27:57 am »
Май така излиза.
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

sika

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 82
« Отговор #32 -: 10 Юни 2012, 11:38:18 am »
Древен и хитър начин за заклинване на брадви по японски... 

А може и с един сап да са ползвали няколко глави, заклинени с различни по дебелина клинове. Японска му работа.

винаги има кво да научим от японците

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
« Отговор #33 -: 10 Юни 2012, 11:57:38 am »
Древен и хитър начин за заклинване на брадви по японски... 

А може и с един сап да са ползвали няколко глави, заклинени с различни по дебелина клинове. Японска му работа.

По времето на ТКЗС мотиките на всички жени от полевъдните бригади бяха заклинени така. Косите също се заклинват по подобен начин. Интересното е, че не съм видял такъв метод да се ползва за брадва.  Може и да си прав, че е с цел използване на различни глави с един сап. Така бързо се разглобява и сглобява, както косата например. Мен ми е интересно до колко е здраво едно такова заклинване и ще пробвам скоро.

Използвам случая да споделя как си заклинвам брадвата при леко играещ сап. Вместо дървен клин, както е на снимките с японските брадви, слагам лента от дебела вътрешна гума. До сега нямам случай да се измъкне брадва заклинена така.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #34 -: 10 Юни 2012, 21:00:38 pm »
Аз от стомани нищо не разбирам. А и силно се съмнявам, че онзи дядка - ковача, е чувал някога за скала на Рокуел. Ама ми върши работа.
Сега трябва да си взема и една голяма и евентуално и някакво топорче. Нещо ми е мерак да имам такова
Тоя дядка безименния ковач точно я чува скалата , старите ковачи определят колко е закалено като удрят по желязото или го хвърлят на земята по самия звук който издава наистина я чуват скалата .

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #35 -: 11 Юни 2012, 07:38:28 am »
Аз от стомани нищо не разбирам. А и силно се съмнявам, че онзи дядка - ковача, е чувал някога за скала на Рокуел. Ама ми върши работа.
Сега трябва да си взема и една голяма и евентуално и някакво топорче. Нещо ми е мерак да имам такова
Тоя дядка безименния ковач точно я чува скалата , старите ковачи определят колко е закалено като удрят по желязото или го хвърлят на земята по самия звук който издава наистина я чуват скалата .

И са нямали термопещи с точни цифрови термометри, за да знаят до каква точно температура нагряват метала. Определяли са температурата по цвета на нагорещения метал и то доста точно.

Phoenix

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
« Отговор #36 -: 16 Юни 2012, 21:06:55 pm »
Старите майстори ковачи наистина са били голяма работа.На село имам една кована брадва /Секира/.На колко години е не знам, но е много стара.Отлична стомана и изработка.Има щемпел с формата на слънце.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #37 -: 03 Юли 2012, 19:15:32 pm »
Старите майстори ковачи наистина са били голяма работа.На село имам една кована брадва /Секира/.На колко години е не знам, но е много стара.Отлична стомана и изработка.Има щемпел с формата на слънце.

Що не сложиш някоя снимка тук, общ план и конкретно на щемпела.
Предварително благодаря!

Hunter

• Full Member
  • Публикации: 108
« Отговор #38 -: 03 Юли 2012, 20:38:02 pm »
Аз пък тези дни много се разочаровах от брадвата си на Хускварна, тая най-малката. Много лесно се подбива дори в чеп на бор. И то не говоря за цепене, а за сеченена паднало и не дотам изсъхнало дърво. Добре, че поне триона с марката Хускварна кърти мивки, че иначе много щях да се разочаровам от марката. Бая се колебая дали да не подложа тая брадва на един душмански тест, да видя докъде ще издаяни. За по сериозни работи се видя, че няма душа и качество  :-[

Phoenix

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
« Отговор #39 -: 03 Юли 2012, 21:32:28 pm »

Що не сложиш някоя снимка тук, общ план и конкретно на щемпела.
Предварително благодаря!

Само да ми се отдаде възможност да замина и ще снимам.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #40 -: 03 Юли 2012, 21:58:09 pm »
Аз пък тези дни много се разочаровах от брадвата си на Хускварна, тая най-малката. Много лесно се подбива дори в чеп на бор. И то не говоря за цепене, а за сеченена паднало и не дотам изсъхнало дърво. Добре, че поне триона с марката Хускварна кърти мивки, че иначе много щях да се разочаровам от марката. Бая се колебая дали да не подложа тая брадва на един душмански тест, да видя докъде ще издаяни. За по сериозни работи се видя, че няма душа и качество  :-[

Странно, наистина?!  От старото производство ли е или от новото?

sika

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 82
« Отговор #41 -: 04 Юли 2012, 11:50:06 am »
Хънтър, принципно сеченето е доста по-сериозно изпитание за брадва от цепенето. Да цепиш можеш и с дървен клин ала да сечеш с него няма как.
Обаче и на мене ми стана интересно що прехвалините западни марки се огъват. Дори не знам за ква брадва става въпрос някви снимчици да качиш?

samotniq valk

• Full Member
  • Публикации: 119
« Отговор #42 -: 09 Юли 2012, 10:50:58 am »

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #43 -: 09 Юли 2012, 17:22:58 pm »
Бългериан класика! 

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #44 -: 09 Юли 2012, 17:34:39 pm »
Така и така споменахме япончугите, та да продължим.
По-долу са дадени основните форми и сечения на японските брадви, според предназначението. Прави ми впечатление известното сходство с нашенските форми на брадвите, особено при Higashi и Marugo, обаче те си ги заточват сканди: