Автор Тема: Брадвата - този древен инструмент  (Прочетена 138052 пъти)

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Re:Брадвата - този древен инструмент
« Отговор #15 -: 25 Април 2012, 22:13:13 pm »
А това е новата брадва на Wetterlings, ще се продава пролет-лято 2012 година.
Прилича много на Wetterlings-карпентера, обаче дръжката е 600 мм(а не 500 мм) и ми се струва, че главата ще е по-лека от 1 кг(но не съм сигурен).

Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #16 -: 28 Април 2012, 22:01:17 pm »
Еми аз с моя прост акъл /чай да се почеша по плешивата глава / . Ся първо  сключва се договор с един склад за продажба на дърва за огрев, предмет на договора е тестване на брадви . Второ прави се запитване до производителя на избраната марка за тестване какво покрива гаранцията и какъв е ресурса на сечивата които произвеждат . Трето закупуват се брадвите и се дават за тестване която издържи един сезон ще е харна .

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #17 -: 03 Май 2012, 08:02:16 am »
Двуостра стара брадва, кована в .... Чечня.

Странна работа, но там са я изкопали при археологически проучвания. 

BazilVenceslas

• Full Member
  • Публикации: 175
    • Туристическо дружество "Сърнена гора"- Стара Загора
« Отговор #18 -: 03 Май 2012, 08:25:35 am »
Това е бойна секира!  :P
Екипировката не прави туриста, само помага!

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #19 -: 03 Май 2012, 21:59:19 pm »
Така си е !

Просто формата защо ли е така добре позната!

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #20 -: 24 Май 2012, 21:16:55 pm »
С интересни брадви бачкат в Мозамбик - острието е от ресор на камион, а дръжката - от махагон

Голяма брадва за грубо оформяне на заготовката

По-малка брадва за фина обработка, пак от ресор, но явно от лек автомобил

И резултата

Взето от тук: http://notesfromafrica.wordpress.com/2011/05/20/arts-and-crafts-in-mozambique/

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #21 -: 26 Май 2012, 21:19:03 pm »

Неведнъж, отваряйки бутилка вино с истинска коркова тапа, съм си задавал въпроса - "С какво свалят кората на корковите дървета, от която правят тапи?"

Оказва се, че с такава брадва и подобен гърчав нож, в Южна Португалия, например:

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
« Отговор #22 -: 27 Май 2012, 17:23:14 pm »
ko54 интересно. Гърчавия нож по формата, а и по дебелината ми напомня на нашето сечиво тарпан.
За тези, които не знаят, тарпанът е обикновено с дълъг сап. Обикновено се използва за сечене на тръни за плет или кастрене на клони. Сигурно тарпанът все още може да се види по селата.
Не се взимай толкова на сериозно.

samotniq valk

• Full Member
  • Публикации: 119
« Отговор #23 -: 28 Май 2012, 10:46:29 am »
ko54, интересни снимки и факти ни показваш за този наистина древен инструмент.
Лично аз ползвам брадва купена за 7-8 лв от пазара в Мондата, дело на безименен ковач от селата, с дръжка от лиляк (акация) мое производство. От почти три месеца съм си на село и разчиствам от дървета един запустял двор. Бушкрафт от най-първичен вид. Та тази брадва е подложена на зверска експлоатация. Сече по-тънки дървета, кастри без никакви проблеми. Наскоро сякох корени от слива в едни камъни. Това упражнение малко я понащърби, ама с леки усилия я оправих.
Та се питам с какво разните прехвалени скъпи брадви са по-добри от това произведение на българското ковашко изкуство? Какво могат те, което тази непретенциозна брадва не може?

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #24 -: 28 Май 2012, 12:52:47 pm »
С нищо не са по-лоши нашите брадви, стига да са от читава стомана - У7, У8, 60-65Г, от диск на брана, и да са термообработени добре - към 52-55-56 макс по Рокуел.

Даже моята циганската я ползвам в последно време постоянно(острие 150 мм, дръжка 40 см), щото с по-дълго острие лесно уцелвам клоните за кастрене, а с къса дръжка по-лесно маневрирам из храсталаците. И често я ползвам като чук за забиване на колци за дръвчетата и малините. А, че веднага в дъжда започна да патинясва и ръждясва - голям праз!

И аз вчера(в дъжда) разчиствах на вилата храсти и дървета(диви сливи, лешници и не знам какво си още). И винаги седи в багажника на колата, докато шведската ме е шубе да я оставям в колата - виси си на стената за кеф. Но скоро ще я включа в действие за някой проект, като стане топло, разбира се. Аман от този дъжд, издавихме се у Софето.

samotniq valk

• Full Member
« Отговор #25 -: 28 Май 2012, 14:51:32 pm »
Аз от стомани нищо не разбирам. А и силно се съмнявам, че онзи дядка - ковача, е чувал някога за скала на Рокуел. Ама ми върши работа.
Сега трябва да си взема и една голяма и евентуално и някакво топорче. Нещо ми е мерак да имам такова

sika

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 82
« Отговор #26 -: 28 Май 2012, 21:40:31 pm »
Аз от стомани нищо не разбирам. А и силно се съмнявам, че онзи дядка - ковача, е чувал някога за скала на Рокуел. Ама ми върши работа.
Сега трябва да си взема и една голяма и евентуално и някакво топорче. Нещо ми е мерак да имам такова
Много ковачи от по-старата генерация не са чували за рокуел ала да ти кажа рокуел не го е имало и по времената когато воините се водиха с ножове ,мечове,саби ,брадви и тнт което не прави тогавашните оръжия скапани.На мене ми прави впечатление ,че спецялно за нас БГ доста неща са загубени да не кажа изчезнали безвъзвратно и тези загуби аз очитам в моменти когато народът ни е гладен ,търси насъщния и не му дреме кво ти продава.Мъките да свърже двата края ,го правят нисък лъжец.От друга страна когато БГ има стабилност ,той навлиза в такива тънкости на занаята или заниманието си ,че е способен да изуми целият свят.
Днешните цигани "ковачи" могат да ти продадат брадва от добре изсъхнало гомно само да не се вижда кво е ,а за ТО те не са и чували.
Не бих рискувал с циганин "ковач" ,а и не препоръчвам никуму.
Още по-малко пък многа да нарека типично БГ брадва "циганска брадва"
Разликата от ковач на подкови (без да убиждам въпросните ковачи щото и те са си еснафи) и ковач на оръжия (ножове ,брадви и производните им) е космическа.
ко54 ,какво е диск на брана? тези стомани ,които си написал са доста различни една от друга.

samotniq valk

• Full Member
« Отговор #27 -: 28 Май 2012, 22:57:23 pm »
В интерес на истината ковача, от който я купих не беше циганин, а един полуграматен българин. Ама това е без значение. Важното е, че върши работа. И се съмнявам разни прехвалени марки скъпи брадви да могат нещо повече от нея.
А диск от брана е един стоманен диск, от така наречените дискови брани. Онези устройства, дето се прикачват на тракторите и служат за разрохване на почвата. Представляват стоманена рамка с накачени по нея дискове

sika

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 82
« Отговор #28 -: 29 Май 2012, 21:30:21 pm »
В интерес на истината ковача, от който я купих не беше циганин, а един полуграматен българин. Ама това е без значение. Важното е, че върши работа. И се съмнявам разни прехвалени марки скъпи брадви да могат нещо повече от нея.
А диск от брана е един стоманен диск, от така наречените дискови брани. Онези устройства, дето се прикачват на тракторите и служат за разрохване на почвата. Представляват стоманена рамка с накачени по нея дискове
Не,не зле сме се разбрали. Нямам нищо против БГ брадвите ,по-скоро се дразня на мургавите ,които въртят търговия с лошо качество.
За твоята брадва не смея да говоря щото не съм я държал в ръцете си, може да е супер ,а може и да не е толкова супер.Предполагам е първото щото човек се научава да обича разни нещица въпреки недостатъците.
Както и да е ,аз пред всички шведски брадви бих избрал БГ брадва.
Като ми обясни за диска от брена се сетих кво е тва ,само ми е странно ,че ги правят от 65Г /тва е прожинна стомана използва се главно за ресьори и е как да кажа средно въглеродна ,не че няма в нея въглерод ама не е и много :) /
Ала за брадва според мене трябва да е исключително устойчива на удар така ,че според мене не трябва да се напъваме за високо ХРЦ, 56 както е споменал колегата е един вид максимум. Тез разсъжедния са си мои ,може и да греша не искам да ангажирам някого с тях.
Отделно брадвите бивар различни една от друга по предназначение така че ....

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #29 -: 07 Юни 2012, 22:24:17 pm »
Древен и хитър начин за заклинване на брадви по японски... 

А може и с един сап да са ползвали няколко глави, заклинени с различни по дебелина клинове. Японска му работа.