Автор Тема: Тиганици от гулия.  (Прочетена 6836 пъти)

Kent

• Sr. Member
  • Публикации: 362
Тиганици от гулия.
« -: 02 Ноември 2011, 17:23:11 pm »
 Гулията / земна ябълка, еръл ма/ е грудково растение пренесено в Европа от Америка преди картофа. Който успешно е заменяла поне стотина години като храна с различни начини на приготвяне. Има доста инфо в нета така че няма да се задълбочаваме. Само да вметна че на руски е - земляная груша или топинамбур. За разлика от картофите:
 - се гледа лесно
 - не я напада колорадски бръмбар май
 - при безгрижно сеене дава по кофа грудки от корен с размерите на     
   средноголям картоф, а при обгрижване сигурно две.

Употреба в България - досега бях чувал сурова да се яде и отчасти като съставка от туршия. Хубу, че беха братушките да ме открехнат за неприхотливоста в отглеждането на тва чудо. /за две - три години превземват тея "слънчогледчета" половин декар сигурно, щото са издържливи и плодовити/.
Та започнах да експериментирам. Първо изпържихме сурово обелена гулия като картофи. Вкуса е по особен но дори е по-добре така. Особено с рарена сол ако се поръсят.

Днес решихме да се пробваме с тиганици.

Продукти:

-1/2 килограм гулия.
 -две три лъжици супени пшенично брашно тип 500
 -щипка сода
 -сол малко
 -вода или сурватка 200 мл.
 -едно яйце

Бланшира се изчистената хубаво от калта гулия във вряща вода за минутка, после се бели лесно и се пасира до пюре /чаена чашка прясно мляко не е излишна/. След това се прибавя яйцето, брашното, содата ,водата съотв. сурватката и солчица леко.  Бърка се да стане смес като за вулгарни тиганици. пържи се на добре сгорещен тиган с олио. Консумира се с кисело мляко и счукан чесън например като тиквички. Ами това е, да ви е сладко.

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Re:Тиганици от гулия.
« Отговор #1 -: 02 Ноември 2011, 17:49:56 pm »
А с какво вино върви - с бяло, червено или с трите?   
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Kent

• Sr. Member
  • Публикации: 362
« Отговор #2 -: 02 Ноември 2011, 18:10:33 pm »
не знам, не съм стигнал до ръкотворното вино още, макар че дядо беше спец. докато коми-тата не му зеха избата и бъчвите за народния винпром малко след тъй наречената революция. после правеше само за нас, аз съм му помагал но...не помня щото бях малък. или може би съм заровил дълбоко тея спомени.
ти като човек с ранчо и без слепи кучета вече надявам се, ако споделиш некой рецепта за вино ръкотворно, надали някой ще се разсърди. поздрави.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #3 -: 02 Ноември 2011, 20:00:31 pm »
На ранчо-полигона имам асма(отел, черен), която дава около 50-60 кг грозде. Бера го чак в края на октомври, заради височината - 780 м н.в., махам му чепките, смачквам зърната и ги слагам в бидон(преместен към този момент в банята на топло). Меря с приборчето веднага и обикновено слагам малко захар, за да стане захарността около 23. В банята е около 20 градуса по Целзий, и като стане на вино(към 10-12 ноември), го изнасям на неостъклена тераса, завивам го с найлонов чувал,  само канелката стърчи непокрита и това е. Точиш и пиеш. Обикновено този черен отел го пазя за жената, а аз смуча подобно на това вино(бяло и червено от запасите на тъста, Берковица), тъй като той(аз помагам) прави около 300-400 литра. Като свърши виното, минаваме на водка и/или ракия(не че сме я спирали де)...  Та такива работи.

meco puh

• Hero Member
  • Публикации: 542
« Отговор #4 -: 02 Ноември 2011, 21:45:49 pm »
Аз минавам на ракия обикновенно на първи Ноември и продължавам до първи Ноември следващата година. А през останалото време не пия вино, защото ми вреди на стомаха.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #5 -: 02 Ноември 2011, 22:02:38 pm »
Пийте червено вино, за да сте здрави. А здраве е необходимо за да се пие ракия...
Ако имаш киселини, Мечо Пух - пий фамотидин, аз така правя.

jordanov

• Sr. Member
  • Публикации: 298
« Отговор #6 -: 04 Ноември 2011, 11:18:28 am »
Ко , хитър си ти , хитъър  8) Отела е забранен у Европата и наште Винпроми не го купуват че бил отровен , затуй го оставяш за жената , а ? За ракия става , ама май захарността му беше по-ниска от това което показва захаромера , щото има много танин , да си имаш едно наум .

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #7 -: 04 Ноември 2011, 12:58:58 pm »
Това са долни империалистически инсинуации!!!    

samotniq valk

• Full Member
  • Публикации: 119
« Отговор #8 -: 04 Ноември 2011, 13:23:10 pm »
Че отелът е забранен, забранен е. Ама няма нищо вярно в това, че е отровен. Ако е така, всички старци от Северозапада да са измрели, защото по селата само отелово вино пият.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #9 -: 04 Ноември 2011, 14:05:56 pm »
Всъщност основната причина западняците да не го искат е, че отелът има силен плодов аромат и "заглушава" основния аромат на даден сорт грозде. Е, извлича и концентрира малко повече селен, отколкото би трябвало, ама затова пък ароматът е чудесен(ягода). Старите хора казват още, че повече от 2 литра дневно също било вредно.
А иначе за себе си съм решил, че е по-добре човек да ритне петалата болен, отколкото здрав, щото да пукнеш здрав е адски обидно. 

gargo2

• Full Member
  • Публикации: 123
« Отговор #10 -: 28 Септември 2012, 17:06:15 pm »
И аз съм привърженик на подобна философия:То човек така или иначе все от нещо трябва да умре ,нека поне да е от ядене и пиене.. :)

meco puh

• Hero Member
  • Публикации: 542
« Отговор #11 -: 28 Септември 2012, 18:02:15 pm »
...Ако имаш киселини, Мечо Пух - пий фамотидин, аз така правя...
Не, намерих му цаката аз. Преди, по време и след ядене пия ракия и за фамотидина не остава място ;D.

Гулията / земна ябълка, еръл ма/ е грудково растение пренесено в Европа от Америка преди картофа...
При нас се казва "Гулия", а на турски е "йер алмасъ" или "Юмру", преведено "земна ябълка"