Автор Тема: РУКАН - този полузабравен инструмент - пак дело на същата българо-циганска мисъл  (Прочетена 29569 пъти)

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Веднага признавам без бой, че знанията ми в тази област са чисто теоретически - ама така и така ние българите  си имаме навика да се изказваме полуподготвени по същия начин както за политиката, така и за футбола(примерно). Но, аз поне, след като си направя магарето на Колчо, имам твърдото намерение да придобия и практически навици, в това може да бъдете сигурни. Казвам това, не защото смятам да се правя на "умен", а да споделя, че след много четене, разглеждане и осмисляне на множество картинки и илюстрации, достигнах до извода, че у нас, странно защо?, се продават само криви(изпъкнали) рукани(от цигани предимно) и всеки е убеден(вкл. в нашия форум), че са предназначени само и само за белене(стъргане, снемане, сваляне) на кората от мокри и сухи дървета(трупи). Оказва се обаче, че това съвсем не е така. Хората са ги използвали в миналото за широк кръг дейности при обработката на дървесина - белене на кора, стъргане и дялане на кръгли и овални повърхности и предмети, включително за ръчно оформяне на плоските повърхности на най-обикновените, така познатите ни дъски, а и за дооформяне на трупи с правоъгълно и квадратно сечение(става и с брадва, но това е друга тема). Оттам произтича и различната форма на острието на рукана - за всяка специфична дейност(правене на кръгли-заоблени или плоски повърхности) - специфично острие с такава форма и заточка, с която най-удобно и ефективно да се извърши съответната дейност. Не всеки в миналото е имал банциг, тезгях, дългото ренде(плана) и бичкия(трион). За последното(бичкията и триона) не съм сигурен. И хората са се справяли някак си с по-прости и примитивни инструменти, като руканът е един от тези инструменти. И така, какво представлява рукана(draw knife)? Ами - нож, обаче с две дръжки. "Мъдра" мисъл, няма що. А формата на острието е многообразна - изпъкнали, прави и съвсем криви(кръгли), дръжките също - под 90 градуса спрямо оста на острието или по-голям ъгъл, та чак до 180 градуса - на една линия с оста на острието. Заточването обикновенно е едностранно, чисто сканди, сканди с вторичен скос или конвекс, но се използва и двустранно заточване, а и ъглите на заточване са различни - явно отчитайки твърдостта на обработваната дървесина. По-долу са показани малка част от многообразието на семейството на руканите:

Толкова с теорията, преминавам към действията, а те са следните: Преди 1 седмица, когато започнах проекта с магарето на Колчо, си зададох въпроса - абе, ko54, ти хубаво си замислил да правиш това магаре, ама с какво ще дялкаш? Всички тук знаят, че брадви и ножове имаш, ама рукани нямаш. Цирк. Рискувах някой да каже, че съм тръгнал на свадба без х...  Жегнат от тази мисъл, моментално се отправих пак с лаптопа пак към същите софийски роми-ковачи(вж. темите за кривата тесла, брадва и дръжка за брадва). Няма да описвам подробно перипетиите при поръчката, но тъй като с тях вече си знаем взаимно мурафетите, поръчката бе приета по-бързо от обикновенно. И така, днес си взех поръчката. Обаче и те са се изхитрили, като кажат в четвъртък в 9 часа, изчезват някъде в периода между 9 и 10 часа, като оставят едно малко момче-ромче с готовата поръчка, явно за да не им набивам чемберите в случай на забележки и рекламации. Аман. Аз обаче нямах забележки, платих си на ромчето договорената при поръчката сума(този път без капаро - явно ме смятат вече за коректен клиент и че са ме зарибили достатъчно), купих дръжки по 50 стотинки парчето, и се прибрах, бързайки да се похваля тук във форума. Набих на рукана готовите дръжки с гумен чук, като предварително с 2 сверла с различен диаметър внимателно разширих отвора и това е. Прав рукан, сканди едностранна заточка, обаче с вторичен скос, явно ще се точи пак, това е ясно. Размерите ги дадох аз, нарисувани на едно рошаво парче мукава от кашон. Поръчах го специално прав, с по-голяма дължина на острието(380 мм), щото ще ми трябва за дялане на дъски за един друг проект. А за да има база за сравнение при дялкането с магарето на Колчо, купих си допълнително и един стар крив(изпъкнал) рукан, за символична сума. Това е засега.

Без дръжки:

С дръжки:

P.S. Забравих да напиша, че с правия рукан се работело правилно по следните 2  начина, като на снимката по-долу. Като пробвам - ще споделя, така да се каже, опит, а не теоретически празни приказки.

Поради невнимание съм пъхнал тази тема в раздел "Направи си сам", а май трябва да е в раздел "Оръжие и остриета", защото аз всъщност нито съм правил рукана лично, дръжките също. Ако админа намери време, молба да я премести където и е мястото. Предварително благодаря.
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
Още малко и ще си спретнеш една работилница

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Благодаря ти, cat, че обърна внимание на тази тема, още повече, че доколкото разбрах - си професионалист в тази област и, че се отнасяш снизходително към моите напъни на начинаещ бушкрафтър. Никакво намерение нямам да правя дърводелска работилница, но, смятам, че няма по естествени материали в природата, която всички тук несъмнено обичаме, от дървото, кожата и камъка. Това не означава обаче, че трябва обезателно да се превъплатим в дърводелци, сарачи и каменари, и то, забележи, едновременно. Но, малка доза от знания, навици и умения в тези древни области на човешкото познание - да, твърдо да!  
Ама откъде ще намерим време и ресурси за това? -  that is the question!

cat

• Sr. Member
Професионалист не съм, занимавам се от време на време с дърводобив , и съм прихванал някой неща от дядо ми .

zoso

• Full Member
  • Публикации: 117
Не знаех, че този инструмент се нарича "Рукан". У наше село му викаме "косица".

ko54

• Hero Member
  • Водолей
А аз допреди 2 седмици мислех, че се казва "скобель". Обаче, старшите дърводелци във форума, примерно kol40 писа, че се казва рукан, и аз нямам основания да не му вярвам. Обаче със заточването на тези криви ножове, длета и рукани май ще се види бая зор. За правите е ясно, ама за кривите явно трябва да посетя някоя дърводелна със стари майстори, които да ме светнат по въпроса за заточването на тези криви инструменти. След съответната почерпка, разбира се. Мъка.

cat

• Sr. Member
Вземаш парче дърво и го задялваш с рукана да добие точната форма на острието от там само сменяш шкурките и търкаш и се заточва горе долу лесно

kol4o

• Full Member
  • Публикации: 195
Вземаш парче дърво и го задялваш с рукана да добие точната форма на острието от там само сменяш шкурките и търкаш и се заточва горе долу лесно
тая няма да я бъде
рукана е едностранно зато4ен от изпъкналата страна
тъй 4е мой си го то4иш със си4ко

ko54

• Hero Member
  • Водолей
И правият и кривият рукан мисля да ги точа със сравнително ситна пила за метал(като колхозник-трапер), за да им направя горе-долу читаво сканди, а после с брусчета, за поддържане на работна острота. Чак хартия и косми няма да цепя на две. А не е лошо човек да си има такъв мокър камък(точило) за точене на брадви, рукани, мотики, тесли, ножове и кукрита(ха-ха!).
От тия две точила май второто изглежда по-бушкрафтърски. Как мислите?

zoso

• Full Member
Второто наистина изглежда по-буш, ама много материал се хаби за едно точило. Между другото, мисля че такива точиларски камъни все още се правят в с. Гинци. Към края на месеца мисля да мина от там и ако видя ще попитам за цена.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Zoso, даже някои ги произвеждат от градешки камък - http://forum.hunter.bg/index.php/topic,604.0.html

Ама това с дънера си е баш буш-класика. Направо ми грабна окото.

zoso

• Full Member
ко54, баш това дето си го показал е по-скоро сувенир, но пак си става и по предназначение де. Виждал съм камъните на Краси, но не съм ги ползвал. Като дете съм ползвал тези от Гинци. Точехме си брадвите с тях. Хубави са. Малко бавно работят (и с много вода), но вършат чудесна работа. Само малко зор видяхме докато го нормализираме, защото когато го купихме се оказа, че камъка е издялан много грубо. Цял ден му въртях камъка на баща ми, докато той го заглаждаше с едно парче шмиргел. Дано да имате късмет, като минавам през Гинци да има камъни за продан.
Сега по темата за "Рукан"-а и по конкретно за остротата. Аз от дърводелство не разбирам много. Е, умея да си служа с раш-пила, с ренде и с тесла, но не е като да се нарека "дърводелец". Дядо ми беше даскал, той от желязо нищо не разбираше за ужас на пра-дядо ми и баща ми, защото все пак на нас желязото ни е в кръвта. Дядката, обаче разбираше от "икебана" и беше понатрупал известно количество дърводелски инструменти. Косицата (рукана) го ползваше за сваляне на кората от стволовете на дърветата, преди да ги закараме на бичкийницата да ги праявят на талпи . Та когато бях малък, освен ножовете на баща ми и смобръсначките, другите две неща, с които можеше да се обръснеш бяха тази косица и кесера (теслата). Не знам дали наистина трябва да са толкова остри, защото нямам други наблюдения.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
zoso, прав си - трябва да са остри. Аз го знам от брадвите. Като наточих добре българо-циганската поръчкова брадва и по ефективност тя се доближи до шведската Wetterlings, която пък се води Carpenter's axe, демек баш дърводелска, и е сканди с малък конвекс на ръба. Ясно е, че хората си точат даже правите лопати  и мотиките, за да им е по-лесно при работа. За длетата, резците и другите инструменти на скулпторите по дърво и реставраторите по дърво пък - сигурно са бръсначи, иначе си е мъка да се работи. А руканите ги имам от 4-5 дни и още не съм ги точил. Правият ще го точа като нож, той е едностранно сканди с вторичен скос, ще махна вторичния скос, за да стане чисто сканди. Обаче за кривия рукан не знам, явно с пила и после брус или ще навия шкурка на кръгла пръчка и така ще търкам някакси, щото трябва да се точи изпъкналата страна - там по принцип трябва да е скоса. А колкото до Гинци и аз ще проверя, ще ходя скоро на гроздобер в Берковица и минавам през Гинци. Минавал съм стотици пъти оттам, но освен за гигантски гъби-пърхутки(по 2-3 кг), за друго не съм спирал.

cat

• Sr. Member
От дърводелските остриета само брадвата за цепене на дърва може да е тъпа всичко останало трябва да е остро като любимия нож на отчаян ножоман ;D , не случайно в почти всяка дърводелска работилница има по няколко белгии . А теслите длетата рукана и останалите инструменти за дяляне трябва да са перфектно остри и гладки иначе се отчеква дървото .

sika

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 82
Имам един стар ,полски в гаража ,ще зема да му направя нови дръжки :)