Автор Тема: На какви условия трябва да отговарят мераклиите за Ком-Емине?  (Прочетена 46469 пъти)

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 22
Мераклии за КЕ ли? :)
И на какви условия трябва да отговарят :D
"Ако е Ка, ще връхлети като вихър и плановете ти ще рухнат като хамбара на дядо ми, когато го порази циклонът."

LIC

• Full Member
  • Публикации: 154
КЕ - главното условие - мерак. Има национален, обаче там е група от 50човека, записването става трудно. Задължителна строева подготовка, тъй като е национален се ходи много яко - по 80км на ден се минават. Ходи се от тъмно до тъмно от типа на: ходиш и гледаш задника на първия и крачиш ли крачиш като робот. Втория начин е на малки групи, като трябва да има поне един ориентиран и минавал го, тъй като маркировката е стара и доста често се губи , както и пътеката е обрасла и тя се губи, общо взето добре е да има някой знаещ да няма лутане из горите. Който не е ходил на непознат терен и не е абсолютен гуру в компаса и разчитането на туристически карти с особено голям мащаб знае. Обесненията от хората обикновено са от типа вожд към индианец - ми тръгваш от тук вървиш по тая пътека 3 часа, стигаш чешмата, после след три дни в ляво. Аз съм на принципа от малкото към голямото. За сравнение, ако искате да разберете малка част от ходенето пробвайте следното: тръгване от Калофер/ Калофер не Паниците/, хижа Рай, вр. Ботев, Параджика, обратно в Калофер. Ако го направиш за около 10ч. и все още имаш мерак за ходене, то ти евентуално си готов. ;)

kol4o

• Full Member
  • Публикации: 195
тва мога да го направя без багаж...оба4е мъкна една торба към 90 литра...на4и тряа съм баси терминатора по твоите думи...а как го правят разни пенсове...на гъби ли на бомбони ли?
 ;D ;D

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
тва мога да го направя без багаж...оба4е мъкна една торба към 90 литра...на4и тряа съм баси терминатора по твоите думи...а как го правят разни пенсове...на гъби ли на бомбони ли?
 ;D ;D
Колега просто не "млатят" с 90 кг багаж, а с малка раница пит стоповете (спиранията на контролни пунктове)са така организирани, че хапването става на подбрани места.

kol4o

• Full Member
да бе про4етох го ама след като бях писал ве4е
 ;D
4ук4а писател...
ако съм в бг тогава ще взема да ида на това ходене...по такива места се срещат 4итави хора

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
@kol4o  Обади се, ако ще ходиш. Може и аз да дойда.
"Ако е Ка, ще връхлети като вихър и плановете ти ще рухнат като хамбара на дядо ми, когато го порази циклонът."

kol4o

• Full Member
ако колегата LIC каже то4на дата ще е добре и някви координати също така...просто работата ми е такава 4е незнам кога съм в бг. ако съм тук ще се обадя.ще се радвам да се запозная с хора от сайта ли4но

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
Колегата LIC ми каза, че той няма да има възможност тази година. Така че дотук сме двама. Ще ни трябва  водач  ;D

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
Въх момци вие се явявате некакви хардлайнери, ази с пенсийката ше си трайкам.  ;D  Ама ако решите да се борите с КЕ ще ми е много интересно да споделяте по отношение на подготовката и дай боже и реализацията на това начинание.

ПП Хобо и Кент също може да са ви полезни по тази тема.

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
Аз опитах да мина прехода Ком - Емине пеша през лятото на 2009г. За съжаление се контузих още на х.Пробойница. То се оказа скрита травма, но там се прояви. Едвам се добрах до гара Лакатник и безславно свих байрака. Последва една година болки и накрая операция от която и сега не съм се оправил понеже се получи рецидив.

Та от скромния ми опит бих казал, че човек има нужда най-вече от мотивация. Без нея няма да се мине. Физическата подготовка е в пряка зависимост от свободното време и финансовата обезпеченост. Ако човек има 30 дена на разположение и поне 600лв в джоба, с които да си плати спането и храната в хижите по пътя, може да се мине с около 5-6кг багаж ако не и с по-малко и къси дневни преходи. Тогава кой знае каква предварителна подготовка едва ли трябва.

За тези с малка отпуска и без пари нещата стоят сложно. На тях ще им се налага да правят дълги уморителни преходи и да носят тежки раници с бивачна екипировка и храна. Дори и да има достатъчно средства за храна от хижите, при малко налично свободно време човек трябва да си носи палатка, шалте и спален чувал. Иначе се губи много време защото не винаги се стига до хижа точно вечер по здрач.  Или трябва да се спре за деня и да се пропуснат часове възможен ход, или да се спи на палатка където свари нощта. Предварителната физическа подготовка при тези варианти е абсолютно необходима и ако човек я пренебрегне може да заплати скъпо. Само раницата ще е над 20кг. Да не говорим за 14 часа ход всеки ден!

Другото много важно нещо е хората в групата да са психологически съвместими. Тоест да си пасват като характери. Точно поради това не е добра идея да се тръгва с непознати хора. Трябва поне няколко едно, дву и няколко дневни похода да са направили предварително заедно всички от предполагаемата група, за да не се изпокарат по пътя. Щото си е тегаво. Отначало е ентусиазма и няма проблем. После идва умората, а накрая и онова чувство, когато на човек му омръзва монотонието и еднообразието на колектива и се дразни от всички и всичко. Това ще е някъде към края на похода и е най-трудния момент.

Идеалната група според мен е 3-5 човека. Двама си омръзват много бързо и трябва наистина да са проверени от времето другари, за да издържат до края без кавги и дразги. С 3-5 човека докато се изпокара човек с всички то прехода минал. Това последното е полушега, полуистина. По-голяма група от 5-6 човека трудно се синхронизира и сработва. Вечно има лагери и отбори и въобще е добре да се избягва. Бих казал по-добре двама, отколкото повече от 5-6 човека.

Като време за такъв поход е най-добре да се тръгне в края на Юли или в началото на Август. Задължително след организираната група на БТС. Тогава времето е най-стабилно с най-малко лоши дни, а голямата организирана група е отъпкала добре пътеката и тя лесно се следи дори и без маркировка. Ако планирате да се храните в хижите то най-добре да се тръгне една седмица след организираната група. Хем времето е хубаво, не напразно хората с опит от БТС избират този период за този преход. Хем са утъпкали пътеката, а за една седмица хижите са презаредили продукти, защото голямата организирана група изяжда всичко. Като скакалци са.

Аз имам желание да опитам отново, защото с всяка изминала година усещам как силите ме напускат и ако не го направя сега, може да ми остане само една незбъдната мечта. За съжаление не знам как ще се развият нещата с крака ми.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
@Hobo  Много ти благодаря за пространното обяснение. Наистина е важно човек с опит да те открехне на някои неща. При мен се получава точно така, че мотивацията е водеща, а останалото /информация, физическа подготовка, планиране и т.н./ не са на високо ниво /поне към днешна дата/. Ааа, освен това имам време и финансови възможности, макар че не ми се иска да минава прехода за цели 30 дни  ;D. Ако решиш да минаваш КЕ тази година, обади се. Както препоръча, можем в такъв случай да направим и няколко 2-3 дневни опознавателни прехода.

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
Както може би сте забелязали, хвърлям се малко с рогата напред. Но съм установявал неведнъж, че принципът "Първо действай, после - ще видим" в много случаи е давал добри резултати  ;D  Най-вече заради това, че те лишава от възможността да се разколебаеш.

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
При нашата подготовка се постарах да изуча колкото може повече опита на вече успелите да преминат Ком - Емине. Последно прехода трябваше да бъде минат за 24 дни, като в тях имаше планирани 2 дена официална почивка. Понеже в 2009г имах всичкото време на света си имах едно на ум до 30 дена, тоест да не се гърчим ако времето се скапе, а кротко да изчакваме. Ежедневните ни преходи бяха планирани с разчет от малко към много. Бях забелязал, че това е основната грешка на повечето. Отначало бодри и ентусиазирани хукват на дълги дневни преходи, а после ближат рани до края. Та затова отначало къси преходи за адаптация и леко полеко се удължават. Ако не съм изхвърлил листа с планировката мога да постна тук как съм го мислил.

Това с преходите се оказа много правилна тактика, но и ние допуснахме доста грешки и съм почти сигурен, че дори да не беше контузията пак нямаше да стигнем до края, освен ако не зарежехме половината багаж някъде по пътя, защото се оказа абсолютно излишен и смазващо тежък.

Мислех да напиша нещо като разказ, но нямам снимки. Снимахме с лентов апарат на който лентата още е в него недоизснимана. Та изчаквах да ги извадя и сканирам, но може би ще е полезно да опиша подготовката и екипировката, както и емоциите от макар и малкото, което преминахме. А снимки да добавя след това. Ако видя, че има интерес към темата може и да се хвана за клавиатурата. Иначе на конкретни въпроси винаги ще отговоря, стига да им знам отговора.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

zoso

• Full Member
  • Публикации: 117
...
 Та затова отначало къси преходи за адаптация и леко полеко се удължават. Ако не съм изхвърлил листа с планировката мога да постна тук как съм го мислил.
...
Хобич, направо го публикувай тук. Ще бъде нещо като template за всички желаещи, които досега не са правили толкова дълги преходи.

Ийон Тихи

• Jr. Member
  • **
Подкрепям напълно Zoso.