Автор Тема: Самоделен спален чувал от олекотена завивка  (Прочетена 6188 пъти)

gargo2

• Full Member
  • Публикации: 123
Да се похваля и аз.Някъде бях споменал ,че  замислям да пробвам да си направя спален чувал от олекотена завивка.Идеята ми хрумна след като доста неуспешно спах завит с такава .Понеже е лека и не я усещах върху себе си а и се плъзга по-лесно от одеало или юрган тя просто непрекъснато ме оставяше отвит.За щастие и майка ми искаше да се отърве от нея. Била я купила на някаква промоция.Даваха я за двойна.Оставаше само да си намеря достатъчно дълъг и по-едричък цип и да хващам иглата.От сантиментални чувства а и все пак имайки нещо в предвид не посегнах на ципа на стария си чувал.Само ,че новия който намерих беше 95см.Възможноста да ползвам два не ми вършеше работа защото налагаше най от горе до където ще се затваря чувала да свършва ципа а не да започва.Обърнат обратно пък трябваше да се закача за да започне доста ниско и неудобно.Избрах варианта само с един цип като отдолу заших късата страна и част от дългата ,след това започваше ципа и свършваше не съвсем до горе но така е и при стария ми чувал и  дори е удобно.Вече сигурно сте разбрали ,че не става въпрос за мумия с качулка а за по -непретенциозния правоъгълен вариант .Тесните мумии обаче не мога да ги търпя защото бързо ми изстръпват краката принудени много да не се движат .Проведох и малък тест като спах на палатка в Средна гора.Новата ми придобивка се оказа доста удобна не само по тегло  и обем , като я стегнах с едно въженце но и по начина на влизане в нея.С леко претъркулване можех да се наместя в чувала дори и без да ставам и да го разстилам.За най -важното си приложение също се представи добре, въпреки ,че от вън не беше много студено но палатката е от най- евтините китайски -еднослойна.Беше ми направо горещо въпреки ,че бях по тениска и тънък синтетичен анцуг на долу.Ципа почти не го затварях и дори се налагаше да се поотвивам за да не се потя.Поради известни недоразумения бях и без подложка и спах направо на пода на палатката.С твърдото съм свикнал а и изобщо не чувствах студ от долу  Предстоят още подобрения - две ленти със закопчалки за да го стягам силно и удобно,торба от подходящ плат  а и някаква тънка и лека материя търпима на голо за подплата защото синтетиката от която е направен ме дразни .Мисля ,че и без снимки за които сега нямам техническа възможност разбрахте за какво става въпрос.Уших го на ръка с една по-голяма игла с псевдомашинен бод с конци от ръчна макара .Ципа изисква известен опит но основното е ,че се шие затворен и се следи ръба да е близо до зъбците но да не го захапват.

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
Re: Самоделен спален чувал от олекотена завивка
« Отговор #1 -: 29 Юни 2013, 18:08:26 pm »
Поздравления за идеята и реализацията. Винаги съм си мислел, че кой знае каква разлика във влакната в олекотените завивки и в туристическите спални чували едва ли има. Обаче разликата в продажната цена е значителна. Може би заради рекламата или кой знае какво чувалите са в пъти по-скъпи. Това, че ти е къс ципа въобще не е недостатък. Може би единственото предимство на цял цип обхващащ двете страни е, че чувала може отново да стане на одеало, но едва ли това ти е необходимо. Стационарно зашит от долу и до половината от страни е достатъчно удобен да влезе човек в него, а ципа да закопчае до горе или да остане отворен при по-топло време. Така си зашивам вълненото одеало, с което излизам на палатка. Отдолу и отстрани само до половината. Разликата в опазване на топлото спрямо незашито одеало е драстична. Със здраве да си го ползваш и да споделиш по-нататъчните изпитания. Не се притеснявай за снимките. И аз нямам с какво да снимам и само дебна да се завърти някой с фотоапарат или GSM с камера покрай мен та да пусна някоя снимка на моите конструкции.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
« Отговор #2 -: 29 Юни 2013, 18:31:57 pm »
Gargo2 поздравления!. Загатна тук преди  време  и го направи.
Щом вече си пробвал чувала и ти върши работа, пожелавам ти да си го ползваш със здраве на много излети.

За торба за спалния чувал може да ползваш плат от непотребен чадър. Аз съм показал тук моите два калъфа от такъв материал.

Аз също търся някаква тънка и лека материя за подплата, но не съм попаднал на нищо освен хасе за чаршаф и тензух. Ако откриеш някаква друга материя - сподели.
Не се взимай толкова на сериозно.

emil

• Sr. Member
  • Публикации: 282
« Отговор #3 -: 29 Юни 2013, 22:06:30 pm »
По кинкалериите се продават ципове на линеен метър. Струват под левче за метър. 15 стотинки струва металното ципче с дръжката: може би могат да се добавят две, за да се отваря в двете посоки.
Аз спален чувал не съм ползувал, но се опитвам да помогна с идея, щото шия други работи :D. Не ме разбирайте погрешно: не си подшивам бикините. Налага се обаче от време на време да се "конструира" и ушие нещо здраво и грубо, дето го няма по магазините. Шия с едно старо руско копие на Singer: Union. Шие като звяр. 3 мм дебела кожа или 8 ката джинсов плат деним ги хрупка като морковче. Електрическа е.
Човешкият мързел е двигател на прогреса!

gargo2

• Full Member
  • Публикации: 123
« Отговор #4 -: 30 Юни 2013, 16:56:30 pm »
Благодаря за поздравленията!За ципа ,аз също се убедих ,че ми е напълно достатъчен.Има дори едно предимство от по-дългия ,че в тъмното не може да се отваря твърде надолу както дългите и по-лесно се затваря без да се налага да се извивам много  :)Отварянето напълно не ми липсва особено, защото както вече споменах преди ,материала е доста ,,жив"и ако не е закрепен бързо се измества на някъде а зашит двоен си е достатъчно послушен :)Лекотата и подвижноста която ме дразнеше когато беше завивка сега ми помага както споменах да влиза и излизам от него много по лесно отколкото при стария.И аз имам такава машина която споменава колегата макар ,че нещо с твърдите шевове не се представя добре.Понеже у нас е голяма теснотия дори не си правих труда да я вадя а и конците които използвах със сигурност са по -здрави .За подплатата смятам да използвам някакъв материал за подплата на връхни дрехи.Ако не намеря подходящ да се продава ще се опитам да купя от някоя шивачница макар ,че в последно време и те са кът.За външната торба може би ще намеря някои платнени пазарски торбички.Някои от тях са от тънък и здрав плат и предполагам ,че 2 напълно ще ми стигнат да го ушия.За плата от чадър имам известни резерви макар ,че имам такъв но нещо ми се вижда слаб а и с доста излишни шевове ще се получи, които ще създават проблеми.

mosferatu

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 22
Домашно направен спален чувал
« Отговор #5 -: 13 Декември 2013, 00:19:53 am »
Здравейте!
Въпроса не е точно бушкрафт - по скоро градски бушкрафт. Ако мястото му не е тук (както си и мисля), нека бъде изтрит.
Има ли смисъл да си направя спален чувал от родопско одеало и хастар отвътре или да си карам само с родопското одеало? Понеже не ми се иска на сляпо да зашия доброто си одеалце с цел по- топли нощи искам да попитам уважаемите съфорумци има ли смисъл при спане в студена стая.
Поздрави!

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
Re: Домашно направен спален чувал
« Отговор #6 -: 14 Декември 2013, 16:54:53 pm »
От личния ми опит, зашито на чувал одеало задържа повече топлина от незашитото. Може би защото както и да се опакова човек с одеалото все по някое време се завърта на някъде и топлото изфирясва.

Не зашивай хастара за одеалото. По-добре да е направен като втори чувал и да го слагаш вътре в този от одеалото. Така по-лесно се вади и пере. Хубаво е този вътрешния чувал (хастара) да е малко по-широк от външния който е от одеалото. За хастара няма нужда от цип. Заший го отдолу и половината от страни.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
Re: Домашно направен спален чувал
« Отговор #7 -: 14 Декември 2013, 18:02:07 pm »
По добре ползвай велкро за тази цел. лесно за закрепване и тн.