Автор Тема: Спален чувал  (Прочетена 1830 пъти)

gogo124

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 26
Спален чувал
« -: 20 Август 2015, 18:38:21 pm »
Здравейте,искам да попитам нещо за характеристиката на спален чувал.Както знаете всеки има таближа с комфортна преходна и рискова(екстремна) зона с градуси.Някой може ли да ми я обясни точно.Ако примерно  комфортната зона е от +25 до +12  означава ли това че ако примерно е 30 градуса няма да мога да го ползвам ?И друго ако примерно комфорт е 7градуса става ли за лятото или това е главно за зимата ?Може ли някой да ми я разясни като цяло.
Питам защото гледах че някой хора дават ниска температура 4-8 градуса комфорт и казват че чувала е за лято.Затова може ли някой да ми обясни.

Поздрави,Георги.

zcezbpm

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
Re: Спален чувал
« Отговор #1 -: 20 Март 2016, 21:32:24 pm »
Здравейте,искам да попитам нещо за характеристиката на спален чувал.Както знаете всеки има таближа с комфортна преходна и рискова(екстремна) зона с градуси.Някой може ли да ми я обясни точно.Ако примерно  комфортната зона е от +25 до +12  означава ли това че ако примерно е 30 градуса няма да мога да го ползвам ?И друго ако примерно комфорт е 7градуса става ли за лятото или това е главно за зимата ?Може ли някой да ми я разясни като цяло.
Питам защото гледах че някой хора дават ниска температура 4-8 градуса комфорт и казват че чувала е за лято.Затова може ли някой да ми обясни.

Поздрави,Георги.

Гледам че е минала почти година от питането, ама......:)
Най-важния въпрос на който трябва да си отговориш първо е: къде и кога и на колко високо ще го ползваш. Работата опира и до пари, защото колкото по-лек и топъл, толкова и по-скъп, а универсални чували дето да са идеални за ползване за всички сезони няма , но все пак ето какво гледах аз като избирах чувал:

Първо, колкото по-топъл, толкова по-добре.Производителите лъжат или по-скоро заблуждават. Ако пишат че долната граница на комфорт е нула градуса, то бъди сигурен че при +5 ще пукнеш от студ. Това е защото не казват цялата истина като например че при определяне на комфорта на чувала  никой не спи като теб на земята само с едно шалте...и т.н. Нямаш никакъв проблем ако си купиш зимен чувал или трисезонен с комфорт около нулата и да спиш с него през лятото в ниската планина, където е жега.Просто се отвиваш и си ок.
Какво значи ако чувалът ти е с комфорт 7 градуса и дали може да го ползваш през лятото? Ми това си е летен, а не зимен чувал. Моят летния е 900 грама и е според производителите е с  долна граница на комфорт 5-6 градуса, но реално заради мошениците производители към 9-10 му е долната граница на комфорт и затова ако не бяха поларите щеше да ми е студено. Във високата планина и лятото температурите могат да паднат до към нулата. Затова летен чувал ако е на по-свястна марка гледаш поне 5-6 градуса да му е долната граница на комфорт, а ако е калпава марка то там *гаранцията е  Франция*.
Имам и трисезонен на Мамут който е 1350гр и е с долна граница минус два градуса, но аз зимата си нося и пухенка и дори при минус 20 ми беше комфортно, защото чувалът е широк и се побирам свободно облякъл пухенката. Много рядко спя на палатка и лято и зиме и много рядко ги ползвам затова си правете сметката и ако ще го ползвате няколко дена в годината и не ви се дават пари за няколко чувала то си купете един единствен колкото се може по-топъл с долна граница поне малко  под нулата.За мен лично пухенката е задължителна през зимата и затова трисезонния Мамут ми свърши работа през няколкото зимни спанета на палатка. Зимата ако спите в хижите не само зимен, но и летен чувал не ви трябва, защото си е излишно тегло, но ако искате да има преграда между вас и мръсните одеала то си вземете летния дето е по-лек и се дозавийте с някое одеяло. Аз лично не мъкна спален чувал зимата по хижите, защото ползвам само одеяла. Теглото на раницата и без това е голямо за да помъкна още кило и половина.Носих веднъж-два пъти и ми излезе джигерът.
 Летния ми чувал реално не ми е необходим, но правих един специфичен летен  преход през юли и теглото беше важно затова и си го взех. Излишни пари бяха защото мога да го ползвам в един много кратък промеждутък от време.
Дръжте чувалите извън компресионните торби докато сте вкъщи.
Знаете че пухът не става за влажни условия, а и такива чували са доста скъпи и трудни за поддръжка.
Чувал без хубаво шалте е нищо. Имам хубаво шалте за около 65лв и макар и да е доста обемно изолира перфектно . Да не им правя реклама, ако някой пририта за шалте да пише ще му пратя линк. Като изключим тежките самонадувни които хем са тежки хем могат да се спукат, то това е най-доброто като изолация. Спах при минус 20 и не усетих и грам студ.
От доста време не съм гледал за чували, но преди няколко години Мамута( минус 2 долна граница) беше 130 лева, а после поскъпна на 160лв и сега предполагам е още по скъп. Летния(+5+6 долна граница) също струва толкова.
Общо взето за хубав марков чувал дето хем да е лек и хем да топли трябва да се изръсите почти 200лв, но ще можете да го ползвате през топлия сезон навсякъде в планината и по ниското и по високото. Зимата естествено с добра пухенка която и без това трябва да носите.Хубавият зимен чувал е доста тежък и такъв не бих си купил, а пухените дето са леки струват майка си и баща си. Само да поясня че макар и първа пролет да настъпи то по високите части още  близо три месеца ще е зима и само с чувал трисезонен с комфорт около нулата не става и ще ви трябва или чисто зимен чувал или навличате и пухенката и лягате в трисезонния. Трябва да е достатъчно широко иначе ако едва се пъхате ще ви е тясно и пухът ще се смачка и няма да топли.Трябва му въздух.
  Ако спите само лятото и то в ниското,  какъв да е чувал от Метро за 50лв ще ви свърши работа.
Това е общо взето.Може да съм написал някоя глупост в бързината и ако видите такава ме поправете.