Автор Тема: Пречистваща система за вода-мини филтър  (Прочетена 1947 пъти)

Bg Adventure Time

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Don't panic be prepared
    • ВИДЕО КАНАЛ
Мисля че тази джаджа би спасила много човешки живота и е задължителен аксесоар за всеки приключенец и не разделен предмет от екипа на всеки подготвящ се.А и имайки предвид състоянието на водата в България на много населени места, и за битови нужди ще свърши работа.

ВИДЕО ПРЕДСТАВЯНЕ   https://www.youtube.com/watch?v=gTzPYAyGEU0

zcezbpm

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
Re: Пречистваща система за вода-мини филтър
« Отговор #1 -: 14 Ноември 2016, 18:38:08 pm »
И аз си избрах тоя филтър. Вероятно ще го взема за лятото  ако остане някой лев, че бая работи пак накупих. 70лв с доставката.  Ще мога да пия вода ако се наложи от всякакви гадни локви. Само ако се наложи де. :)  Теглото му е направо нищожно, само 60 грама. Взимам само него и спринцовката за почистването му, а останалите неща оставям вкъщи, за да не тежат.

За зимата и температури под нулата е непригоден за ползване освен ако нон стоп не стои във вътрешен джоб, иначе замръзне ли и е до там, а лошото е че след като е замръзнал не може да се разбере, че вече не върши работа и не пречиства, затова   ще се зазимява и ще се ползва само лятото.

Филтърът премахва 99,99999% от всички бактерии, като салмонела, холера и Е коли. Премахва 99,99999% от всички протозои като Giardia и Cryptosporidium.
Бактерии и протози спира, а за вируси които са прекалено малки, за да ги спре, нямам притеснения, защото тука по тези ширини ги няма. Ако ще ходите на места където ги има някое и друго хлорно хапче за добавка.

Това наистина ще е за зор заман дет се вика, ако се наложи от някоя локва или езеро да се пие и няма наблизо извор или чешма, защото за толкова години в Рила , Пирин, Родопите и Стара планина се сещам само за един случай на вода дето ми причини леко  разстройство и то след като пих  прясно мляко на прах така че може и от млякото да е, но все пак вътре плуваха и разни гърчещи се червеи, които забелязах твърде късно та не знам точната причина. Така че ако пиете от извори и чешми вероятността това да ви потрябва е почти нулева, но все пак някои чешми са на годините на баба ми и вътре плуват какви ли не животинки. :)
 Минусът е че ще ме бави ако правя по-сериозен преход, защото пречистването и последващото промиване ще отнема време, но при всички положения е една много полезна вещ, само човек да има излишни 70лв.

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
« Отговор #2 -: 15 Ноември 2016, 15:44:40 pm »
Преди година и аз се снабдих с този филтър. Не се ползва, стои в резерв. Освен от официалния сайт на производителя, още инфо на български има и в единия от сайтовете, от които може да се закупи филтъра:
"Внимание: Пазете филтъра от замръзване!
  • При замръзване микро порите на филтърната мембрана ще бъдат необратимо повредени. При студено време съхранявайте филтъра във вътрешен джоб в близост до тялото Ви!
Sawyer MINI премахва ли вкус, химикали и тежки метали от водата?
  • Вкус: Sawyer MINI премахва вкуса във водата, който се получава от бактерии, мръсотия и зелена материя.
  • Химикали и тежки метали: Sawyer MINI не е направен с активен въглен и поради тази причина НЕ премахва химични съединения на желязо, сяра или други химикали и прости съединения."
Според мен след първото напълване на филтъра, той вече трябва ВИНАГИ да се пази от замръзване!
За уж по-сериозно почистване на филтъра в домашни условия, аз бих препоръчал да се използва дори преварена и охладена вода.
Bg Adventure Time, по-добре избягвай пиенето с филтъра направо от локвата. Така по-бързо може да се задръсти от мътилката (механични примеси). Все пак филтъра е вид сито.
За всеки случай мисля и за комбинация от този филтър + активен въглен. Ако има идеи през кое да се филтрира първо водата - казвайте.

Не се взимай толкова на сериозно.

zcezbpm

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
« Отговор #3 -: 19 Ноември 2016, 06:42:20 am »
Ако се промие с ракия за дезинфекция дали няма да е най-добрия вариант? :) Знам че е престъпление да се хаби ракията, ама... :) Ако са останали патоки някакви.

За зимата е непригоден за ползване или поне страшно неудобен, защото как се спи с това ръбесто нещо в джоба.
 Температурата в стаите на някои хижи е под нулата и то доста под нулата при положение че водата в шишетата и тенджерите замръзва и дори паленето(ако въобще може да се запали) на печка за няколко часа не помага.А и най-добрия вариант зимата при положение, че така или иначе се носи котлон е преварката. Да заври само водата е достатъчно....в повечето случаи де. :)

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #4 -: 22 Ноември 2016, 11:27:49 am »
Полезна джаджа няма две мнения.
Освен за туризъм може да свърши работа и при някое бедствие (помним Мизия и т.н.).
Аз лично съм заприходил модел на Miniwell, който има и активен въглен в комбинация с останалите части на филтъра.