Автор Тема: Мазило за естествена кожа  (Прочетена 7301 пъти)

dastadly

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
Мазило за естествена кожа
« -: 05 Януари 2017, 17:41:05 pm »
Привет народе :) 

искам да си направя мазило за импрегниране и подържане на обувки, яке, ръкавици от естествена кожа. И да омерва кожата не да стане като ламарина  :D
Четох доста неща и общо взето видях че се ползва вазелин, течен парафин и пчелен восък. На много места обаче прочетох за благотворното влияние на масло от говежди копита - каквото и да е то. Та имам го вече това масло и се чудя само с него ли да третирам всичко или да го забъркам с останалите неща.
Моля ако някой е правил подобни мехлени, мазила или както и да се казва :) да сподели рецепта и впечатления.

Аз мисля да забъркам всичко( 4-те неща) в едно и да мажа на топла кожа, но се чудя каква да е пропорцията и дали изобщо да прецакам маслото с останалите неща ако то върши толкова благотворна работа каквато е описана.

Мерси предварително :)

kraychev

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 36
Re: Мазило за естествена кожа
« Отговор #1 -: 05 Януари 2017, 18:22:15 pm »
Привет и на теб, Колега. Рецепти за импрегниране на кожа има много, но точно такава (с масло от говежди копита) не съм чувал, даже не знаех за това масло. Дано се намеси някой с повече знания по въпроса, но според мен няма какво да прецакаш, ако смесиш съставките.
Пчелният восък е универсално средство и присъства в повечето рецепти, може да пробваш само с него и това копитно масло. Загрей на водна баня, за пропорцията трябва да експериментираш.
Между другото, какво представлява това масло от копита и от къде го намери?

dastadly

• Newbie
  • *
« Отговор #2 -: 05 Януари 2017, 23:15:37 pm »
Попаднах на него докато търсех всякакви средства за подръжка на кожа. И според поне 5 6 сайта било най - доброто нещо за импрегниране, омекотяване и удължаване на живота на кожата. Ползва се много за третиране на седла.
Neatsfoot oil дори ми бише сложно да разбера какво е на български :)

Взех го от амазон за около 30 лева 500 мл, в ebay имаше но от Китай и ме притесняваше колко е истинско. Моето е от UK иначе е американско, че къде другаде ще правят такива неща не знам.

Ще пробвам тези дни да миксирам нещо и ще драсна.

mih

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 17
« Отговор #3 -: 06 Януари 2017, 23:19:56 pm »
Дръж ни в течение! :D Аз откакто открих "Кожарско мазило" ползвам само него и ваксата на Казабланка за кубинките си. Съдържа восък, растителни масла (сигурно олио или рициново масло), патешка мас, парафини (може би и течен) и струва 4 и нещо по будките.
Иначе преди години си бях направил едно свое собствено мазило. Смесих около 100 мг патешка мас, също толкова вазелин, бучка твърд парафин колкото орех, течен парафин на око, пчелен восък пак колкото орех-два, малко глицерин и малко борова смола (колофон), за която ходих на специална експедиция в Ловен парк. (Експедицията беше и за прахан, който се оказа, че наистина страхотно лови искри и вече стои за постоянно в "горската" ми раница.) Колофонът трябваше да предаде лепкавост и аромат на мазилото и наистина миризмата на мас и бор стана много хубава :) . Смесих всички съставки на водна баня и после бърках като луд докато се охлаждаше, докато не стана почти еднородна паста. Мисля, че твърдият парафин и восъкът му дойдоха в повече, защото като си мазах якето остана блед, видим слой. Иначе вероятно си върши работата и подхранва кожата... Сега си стои в кутията с мазила :)

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
« Отговор #4 -: 07 Януари 2017, 10:03:14 am »
... Взех го от амазон за около 30 лева 500 мл, в ebay имаше но от Китай и ме притесняваше колко е истинско. Моето е от UK иначе е американско, че къде другаде ще правят такива неща не знам.  ...
Dastadly, минал си се.... Цена: 1.14лв. Естествен продукт. Писано има  в темата за кубинките.
__
П.С. Литър струва   18.00 лв. Стига за много чифтове обувки за години наред, дори и да му изтече срока на годност - пак върши работа.
Не се взимай толкова на сериозно.

dastadly

• Newbie
  • *
« Отговор #5 -: 09 Януари 2017, 16:34:35 pm »
Още не съм бъркал мазилото, но пък намазах едни стари захабени кожени ръкавици само с маслото от копита.
 Като попи в тях, кожата стана уникално мека, бляскава и приятна. Така че може исамо така да се пердаши с него, но не знам за импрегнирането как помага :)

лаудис

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 14
« Отговор #6 -: 12 Януари 2017, 08:51:59 am »
Течен парафин и пчелен восък,5 към 1.Всичко друго са филми.Интересни и успокояващи ;D ,но и напълно излишни!

dastadly

• Newbie
  • *
« Отговор #7 -: 18 Януари 2017, 11:46:20 am »
Забърках мазилото, че даже го и тествах вече :)

3 части маслото от копита, 1 част мед. вазелин, 1 част парафин течен, 1 част восък.

Маже и почваш да ходиш по вода. :)

Много добре държи от вода и е много добре за сега поне.  Кожата не променя цвят и става по мека.

gavra74

• Full Member
  • Публикации: 239
« Отговор #8 -: 18 Януари 2017, 21:17:41 pm »
Здравей. Аз забърках мазилото от вазелин, восък и парафин - върши работа, ама голяма играчка. Тази зима използвам проникваща смазка 4WD. Нямам оплаквания.
Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

kraychev

• Jr. Member
  • **
« Отговор #9 -: 18 Януари 2017, 22:21:28 pm »
...Тази зима използвам проникваща смазка 4WD...
Какво е "проникваща смазка 4WD" - някакъв заместител на WD40?

gavra74

• Full Member
  • Публикации: 239
« Отговор #10 -: 19 Януари 2017, 14:11:08 pm »
Аз пак съм объркал компота с компютъра  ;) WD40 е.
Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

kraychev

• Jr. Member
  • **
« Отговор #11 -: 19 Януари 2017, 14:17:54 pm »
Значи грешката е вярна  ;D. Исках да уточня, тъй като има други препарати с подобни свойства и подобни имена, но някои съдържат силикони. Това сигурно има хиляди приложения, но за обработка на кожа не бях чувал.

Mavrud

• Hero Member
  • Публикации: 644
« Отговор #12 -: 19 Януари 2017, 18:15:37 pm »
Мистър Бийн държи WD40 в шкафчето си в банята, заедно с пастата за зъби......

Цък тук.
Не се взимай толкова на сериозно.