Автор Тема: Войнишко канче вместо скъпи туристически съдове  (Прочетена 24755 пъти)

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820

Много лек и компактен комплекта е идеален за всякаква аутдор дейност независимо дали се готви или просто трябва някаква съдинка. Състои се от две части. Голямо канче и малък съд с форма на тиганче.

Канче:
обем - 1.5 литра
диаметър - 15 см, дъното 12 см
тегло - 120 грама

Тиганче:
обем - около 500 мл
диаметър - 14см
тегло - 80 грама

Общо тегло - 200 грама
Материал - домакински алуминий (хромалуминий)

Теглото на целият комплект от 200 грама го нарежда сред лидерите от скъпите съдове, които се продават в магазините за туристическа екипировка. Полуовалната форма на войнишкото канче го прави идеалният съд в който да се готви на газово котлонче или спиртник. Поради формата си и бързото равномерно загряване изисква много по-малко топлоенергия. Пести се газ и спирт, което не е малковажно за бушкрафтъра защото всичко се носи на гръб. Същата тази полуовална форма прави войнишкото канче изключително удобно за миене след употреба. Предимството на формата се усеща особено ако яденето загори и после трябва да се почисти дъното. Тази операция е в пъти по-лесна отколкото при съдове с форма на цилиндър.

Единственото, което ми липсваше при войнишкото канче е липсата на дръжка за окачването му над открит огън. Опитвах варианти с мека дръжка направена от жило на велосипедна спирачка. Пробвах вариант със стационарно закачена дръжка и такава с кукички в двата края, които да позволяват да се маха дръжката, когато не е необходима. И двата варианта правеха канчето неустойчиво и трябваше да внимавам много да не го преобърна докато разбърквам яденето в него когато е закачено над огъня. Проблема идваше от формата на ушите на канчето за които закачах дръжката. Тогава реших да го направя с твърда дръжка от тел за закачалки за дрехи като тази

снимка: Valenti681

Не давам размерите на дръжката защото не са толкова критични и търпят леки вариации. Поради спецификата на закачване за канчето дръжката не може свободно да падне около него защото и на ляво, и на дясно опира в едното ухо. Затова размера и е най-добре да е близък до диаметъра на канчето. Така хем имаме удобна дръжка, хем не пречи при транспорт и когато се готви не на открит огън. Дръжката е приблизително дълга 29 см мерено от началото на едното и ухо до края на другото. Аз направих друго. Изработих си шаблон от мека медна тел и после по него отрязах нужната дължина стоманена тел от закачалката. Огънах двете ушета в края и я оформих във форма на полукръг. След това я закачих на канчето. Стоманената тел се оказа достатъчно здрава за обема на канчето и е предостатъчна като дебелин.

Обърнете внимание как е захваната дръжката за канчето. В двата противоположни края на ушите му. Това води до симетричност. Канчето не се накланя спрямо дръжката и стои много стабилно закачено на нея.

Така изглеждат ушенцата на дръжката с които се закача за ушите на канчето

Не ми оставаше нищо друго освен да добавя към канчето една алуминиева дръжка за захващане на съдове и се получи ето този комплект

Цената на целият комплект е нищожна сравнена с аналогичните комплекти, които се продават в магазините за екипировка. Канчето го купих за 3лв, а щипката за 4. В този си вид войнишкото канче е готово да бъде използвано над открит огън, спиртник или газово котлонче.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

zoso

• Full Member
  • Публикации: 117
Re: Войнишко канче вместо скъпи туристически съдове
« Отговор #1 -: 30 Август 2011, 14:25:39 pm »
Хобич, у мен се породи лека завист поради липсата на тези гореописани предмети. Много хитро си се сетил да стъкмиш дръжката. Някой знае ли, дали човек все още може да намери тържище, където да придобие подобна екипировка?

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #2 -: 30 Август 2011, 14:33:22 pm »
На битака имаше тази неделя, нови, разбира се + други чинии и канчета алуминиеви, разни калибри. За цени - не съм питал. Намираха се най-вдясно, преди барчето. Битакът работи събота и неделя от 8-9 до към 13 часа. Вход свободен, за коли + 2 лева паркинг.
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

kol4o

• Full Member
  • Публикации: 195
« Отговор #3 -: 31 Август 2011, 04:05:24 am »
къде го тоя битак??
в пловдив има един битак викат му руския пазар...ама ве4е май цигански стана
само боклуци продават
виждал съм ползвани самобръсна4ки за еднократна употреба да предлагат
ама кан4ета...не

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #4 -: 31 Август 2011, 08:01:09 am »
В София - посока Орландовци( в Малашевци). И той е на същото дередже, но продават и нови неща, за българите става въпрос. Въпросните(нови) чинии, канчета и прочие алуминиеви съдове в неделя се продаваха преди барчето - държат го българи и имаше студена бира и топли кебапчета и кюфтета. А иначе и тук си е абсолютно пълна цигания, но изпадат отвреме-навреме и интересни неща - българите продават кой от немотия, кой - дребен търговец, има и сарачи, продаващи кожени кании , правят и поръчкови, а циганите - естествено са ги свили от някъде си или събрани от боклуците. Цирк.
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

anjsan

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
« Отговор #5 -: 12 Септември 2011, 16:29:03 pm »
Ухото на канчето може да се огъне така , че да стане с ъгъл отгоре и така винаги застава в средата окачено на нещо гъвкаво .
Донту Ориби Хапи

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #6 -: 12 Септември 2011, 20:04:41 pm »
Засега само снимки на още армейска посуда а по нататък като я ползвам ще пиша

cat

• Sr. Member
« Отговор #7 -: 12 Септември 2011, 20:36:43 pm »
Докато направих снимки на войнишко канче от армията на бившата ГДР спиртничето успешно кипна чаша вода ще иска лек тунинг но е добро ще върши работа . А сега и снимките на въпросния комплект

това е в събран вид

малкото тиганче

голямото тиганче което служи и за капак

снимка и на самото канче и накрая и трите заедно

mircho

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 5
« Отговор #8 -: 09 Ноември 2011, 23:38:35 pm »
Хобо, аз имам същия комплект канчета като твоя но май имаме различни кантари 147гр. тежи голямото канче а чинията   е към 100гр. За справка алуминиев такъв комплект но с по-малко обем който  ме устройва идеално и може да се намери на по-ниска цена в ebay.com за около 25лв. с доставката.  Даже е същия комплект но без надписа. Другия вариант който е още по-лек  е металните канчета ама там водата завира след една година:).

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
« Отговор #9 -: 10 Ноември 2011, 09:32:05 am »
Възможно е теглото на българските войнишки канчета да варира според годините на произвидство както и моя кантар да не е точен. Канчето го купих чисто ново с етикет за 3лв. На етикета пишеше петдесет и някоя година ;D. Както и да е. Пак е доста по-леко от повечето туристически и в пъти по-евтино дори от евтините туристически съдове и това го прави моя фаворит.

Има и друг модел с три съда и ушите не са от тел, а като шола с дръжки за хващане. Това канче е малко по-тежко, но пък си купих чисто ново такова за 1лв. ;D Наблягам на цената защото както ти се интересуваш от ултра лека туристическа екипировка, аз се интересувам от ултра евтина, макар че такова движение не се подкрепя от комерса и рекламата понеже файда от нас нямат. ;D ;D Добре дошъл във форума, ще има какво да си беседваме понеже имаме и общи интереси в хобито.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

mircho

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 5
« Отговор #10 -: 11 Ноември 2011, 10:46:46 am »
В предишния пост бях писал че има такива канчета в ebay като тези на Pingiun но малко по-евтини. Хобо, за мен цената също е важна в крайна сметка само лудите и гъзарите дават пари за глупости  :D. За съжаление хубавите неща са си скъпи в повечето случаи и когато се опитвам да спестя някои лев после ми излиза скъпо.
 За пример две такива щеки струват 34,39лв. по курса на моята банка в момента аз ги купих края на пролетта малко по-евтино но сега търся нови. На тези не им се заключва антишока и почнаха да се износва, търка средната секция при пружината. Отделно ми намалява и силата при изкачване. От тук както се вижда трябва да дам или 59лв или 89лв за нови щеки. Като предпочитанията са за Леки. Тоест 34+89лв=123лв. а за тези пари щях да си взема още по-хубави щеки да не кажа и от карбон. Същото стана и за обувките първо 95лв за Head от Метро (пълен боклук) изкараха 1,5г. (надявах се да изкарат поне 2-3 години) като за това време паднах само веднъж и то в тъмното. Не се плъзгаха въобще. Сега си купих The North Face за 195лв от намаление 270лв. Вчера ги пробвах и се държат много добре.
 Извинявам се че оспамих темата но тъй да се каже си следа и наблюдавам за какво съм си дал парите, дали  е било ефикасно и дали ми  е вършело работа, колко време съм го ползвал и дали ЩЕ го препоръчам или не на приятел  или в нета. Мисля че това е самоуважение към собствения труд положен за осигуряване на финанси за мен и моето семейство.

Demonizer

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 27
« Отговор #11 -: 01 Февруари 2012, 21:51:02 pm »
Здравейте!Аз онзи ден се сдобих с български армейски канчета,три съдчета,състоящи се от чинийка,малка купа у по-голяма купа(а чинийката може да играя ролята на капак за по голямата купа).Въпросът ми е дали в тях може да се готви на открит огън?Скоро ще направя снимки да се похваля. ;D

Valenti

• Sr. Member
  • Публикации: 352
« Отговор #12 -: 02 Февруари 2012, 09:45:26 am »
Здравейте!Аз онзи ден се сдобих с български армейски канчета,три съдчета,състоящи се от чинийка,малка купа у по-голяма купа(а чинийката може да играя ролята на капак за по голямата купа).Въпросът ми е дали в тях може да се готви на открит огън?Скоро ще направя снимки да се похваля. ;D

cat

• Sr. Member
« Отговор #13 -: 02 Февруари 2012, 20:53:08 pm »
Може разбира се да се готви на огън с тези съдове . Само уточни от какъв материал са направени алуминий нормалното за БНА или неръждаема стомана .

Demonizer

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 27
« Отговор #14 -: 03 Февруари 2012, 10:43:47 am »
От алуминий са направени.Аз изчетох статиите за алуминиевите съдове,така че съм запознат, мисля как трябва да се ползват,но ако споделите нещо допълнително,ще съм благодарен. :)