Автор Тема: Свинската мас - приятел на бушкрафтъра  (Прочетена 12385 пъти)

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
Преди време си говорехме с Д-р Kent в Чата за това колко хубаво нещо за бушкрафтъра е свинската мас. Хубава е защото е вкусна, калорична и мултифункционална. Като калории свинската мас е близка до слънчогледовото олио, около 900 килокалории на 100гр. За разлика от олиото, което е калорично и добро за готвене, свинската мас може да се ползва за още много неща. Като трайност е достатъчно трайна да стои в раницата по време на един многодневен поход от рода на Ком - Емине.

Ето списък за каквото съм я ползвал аз. Ако сте я ползвали за нещо друго, добавяйте!

- готвене (ориза например става по вкусен със свинска мас)
- може да се яде сурова, намазана върху филия или с лъжица от буркана особено ако е предварително разбъркана с подправки
- импрегниране на обувки против пропускане на вода
- разпалка за огън
- направа на кандило за осветление на палатка
- мехлем за мазане на протрито или изгорено
- за мазане при настинка (за загряване)
- мехлем против измръзване и напукване на кожата от студ

Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

rossko

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 58
Re:Свинската мас - приятел на бушкрафтъра
« Отговор #1 -: 25 Март 2011, 10:01:09 am »
Цитат
- може да се яде сурова,

Свинската мас не е суров животински продукт, тя се получава след продължителна термична обработка от сланина
Ехх спомени, филия с свинско масълце и пресен лук от градината, или току що изпържени пресни картофки .... няма такъв вкус

scrooge

• Full Member
  • Публикации: 176
« Отговор #2 -: 25 Март 2011, 12:05:17 pm »
Свинската мас не е суров животински продукт, тя се получава след продължителна термична обработка от сланина
я обясни как точно се обработва сланината
don't waist your time for searching all those waisted years

Hobo

• Hero Member
« Отговор #3 -: 25 Март 2011, 12:25:15 pm »
Цитат
- може да се яде сурова
Вярно неточно съм се изразил. Имах в предвид, че може да се яде без вторична обработка. Хубаво е човек сам да си направи свинска мас. Аз ползвам магазинска, но не съм убеден, че в нея няма консерванти, избелители и друга химия. Из нета е пълно с подробни статии как се обработва свинската сланина, за да се получи мас.

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #4 -: 25 Март 2011, 12:41:53 pm »

Цитат
- може да се яде сурова
Из нета е пълно с подробни статии как се обработва свинската сланина, за да се получи мас.
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Щом до нета опряхте за рецепта как се топи мас много на зле е работата  ;D последно видях как се прави такова нещо през далечния януари 2011  ;D ;D.

Hobo

• Hero Member
« Отговор #5 -: 25 Март 2011, 13:02:51 pm »
последно видях как се прави такова нещо през далечния януари 2011
Разкажи с повече подробности как се прави свинска мас. Ако има и снимки, още по-добре.

rossko

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 58
« Отговор #6 -: 25 Март 2011, 13:28:59 pm »
Свинската мас е отпадъчният продукт на джумерките (пръжките) или обратно ... кой каквото предпочита
Прясната (не осолена) сланина  се нарязва на кубчета като локум, слага се в харания (голям котел) добавя се малко вода и се слага на огъня
Следва бъркане с дървена бъркалка докато джумерите са готови .... докато е топла се отделя и налива с тенджери, така в мазето изкарва до следващото прасе

Така го правеха на село през време оно

cat

• Sr. Member
« Отговор #7 -: 25 Март 2011, 20:07:59 pm »
Роско ме е изпреварил само ще добавя че при нас и слагаме и малко сол докато я топим .

venmin

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 12
« Отговор #8 -: 27 Март 2011, 18:29:51 pm »
Hobo може към приложенията и да добавиш вадене на кърлежи.Пробвано днес намазвате оставяте малко да постои след това въртите обратно на час. стрелка и той си излиза.

cat

• Sr. Member
« Отговор #9 -: 27 Март 2011, 22:58:01 pm »
Hobo може към приложенията и да добавиш вадене на кърлежи.Пробвано днес намазвате оставяте малко да постои след това въртите обратно на час. стрелка и той си излиза.
Малко извън темата но  venmin кърлеж не се маже с мазнина да пада понеже повръща преди да падне.

Hobo

• Hero Member
« Отговор #10 -: 29 Март 2011, 21:41:14 pm »
Преди два дена по невнимание се изгорих на кухненската фурничка. Такива изгаряния, както и от ютия, обикновено болят доста и продължително. Веднага след изгарянето намазах със свинска мас. Ефекта беше моментално спиране на болката.  

Два дена след изгарянето. Кожата е мека и не е хванала кора. Не боли и много бързо минава. Това само с едно намазване в момента на изгарянето.

Цитат
кърлеж не се маже с мазнина да пада понеже повръща преди да падне
Това и аз съм го чувал, но пък човек с медицинска подготовка (не е лекар) точно с олио ги мажеше кърлежите да ги умори и те почти сами си излизаха след това. Може ли  Д-р Kent да каже правилно ли е да се мори кърлежа задушавайки го с мазнина и в зависимост какво ще каже той да включим или не в приложенията на маста и използването и при вадене на кърлежи.

Kent

• Sr. Member
  • Публикации: 362
« Отговор #11 -: 29 Март 2011, 22:15:52 pm »
Кърлежите не се мажат, задушават се и си повръщат бълвоча в раната. Но обикновено всички ги мажат, без особено гадни последствия. Спасява ни факта, че в България има много малко заразени кърлежи.

jordanov

• Sr. Member
  • Публикации: 298
Re: Свинската мас - приятел на бушкрафтъра
« Отговор #12 -: 26 Декември 2013, 12:53:06 pm »
Тия дни се занимавам с гаражен бушкрафт 8) Между другото се пробвах и стопих една тенджера свинска мас. Досега баба и майка ми са го правели, вече и аз мога, йес :P Резултата :

+още един винтов буркан с мас /за неприкосновения запас ;D/