Автор Тема: Моите остриета  (Прочетена 202254 пъти)

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Re:Моите остриета
« Отговор #60 -: 30 Април 2011, 13:32:24 pm »
Ясно, мерси. Те не че икономисват материал, а го бутат явно повече в дръжката.  А колкото до твърдостта, някой от ножарските форуми беше наистина мерил - около 55 по Рокуел. А иначе в рекламата масово пишат 57 по Рокуел и 115 мм дължина на острието. Ще ходя по ножарските магазини вече с шублер.  :D
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

LIC

• Full Member
  • Публикации: 154
« Отговор #61 -: 30 Април 2011, 13:57:47 pm »
Сега за 5мм шроблем ще правиш.  ;D
Иначе ножа, не е направен за тежки дейности. По-скоро ловен, отколкото нож, с който можеш да нарежеш и нацепиш 5кубика дърва. Не, че мога да разбера хората, които тръгват с нож 600-800гр 20-25см острие тип нож Дънди

Сега - те хората са измислили брадвите.

Колкото до дръжката и канията на мора 2000 - канията мие изключително удобна. Не пречи, не се усеща - клякаш, ставаш - тя е там. А и лесно се държи и от двете страни на колана. Лява, дясна ръка - няма значение. Държи ножа здрави удобно. Дръжката е удобна, въпреки че има няколко проблема. Първо - задържа миризми. Не знам само моята ли е така, обаче примерно ако чистиш риба с нея, колкото и да я миеш - просто си налъхва. Може би това е основния недостатък на ножа.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #62 -: 30 Април 2011, 17:06:22 pm »
Мората 2000 постоянно ми е на кухненската маса, така съм свикнал с нея в ежедневието. Обаче, преди 2 години, тъкмо я бях купил, дялках на вилата твърдо сухо дърво/слива ли беше, круша или череша ли беше/ и се подгъна режещия ръб, може би не бях отстранил добре "косъма", та оттогава някак си ми мина мерака с нея да дялкам твърда дървесина. Докато с Хултафорсите такива проблеми не съм имал досега, а бая съм ги юркал по ремонти всякакви. С други думи, ако ми се наложи да избирам единствен за гората нож за всичко, и не само за гората, бих се доверил на някой Хултафорс, най-вероятно на Гровкнива, с него може в земята и дупка да изкопаеш, и пак ще реже кое-как, но в никакъв случай на Мората.  И затова така досадно и пунктуално следя развитието на моделните линии на МОРА, струва ми се, че и те нещо почнаха да шикалкавят. Дано не съм прав, но като гледам и дървените дръжки/белите/ на ламинатите как са направени, май са го ударили през просото. Но за толкова пари толкова,  и на това сме доволни.  :D

Някои висим ли и висим пред клавиатурите, а други тичкат ли, тичкат из буша - направо неблагородно им завиждам. Поне повече снимки слагайте от буша момчета, за да се изкефим и ние, неуспелите да оползотворят умно този хубав слънчев ден.

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #63 -: 01 Май 2011, 02:45:16 am »
Аз чета и като си попишете ще пиша и аз  ;D ;D ;D.

ilianlp

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 22
« Отговор #64 -: 01 Май 2011, 17:10:53 pm »
И при мен се получи същото както при Ко54. Купих си я зимата, цяла зима й се кефя до печката (на Мората) и сега при първото рязане на някакви увивни растения с дебелина колкото пръста ми и острието заприлича на консервена кутия, жалко че не го снимах. :( За сметка на това го оправих за 2 минути на една "пиличка" за нокти на жената, представляваща мека основа със залепени няколко парчета фина шкурка...

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #65 -: 01 Май 2011, 18:10:48 pm »
А някой от колегите има ли впечатления от ползването на неръждавейките на Frost, щото доста се рових в Guns.ru и по техни данни Frost работи със стомана 12с27, а K.J.Eriksson с 12с27м/модифицирана/, а по твърдостта - никаква информация/за Frost е въпроса/.  Подозирам, че Frost ги закаляват поне до 57-58 по Рокуел. За ламинатите на Frost е ясно - те са 61 по Рокуел, поне така пише.  

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #66 -: 03 Май 2011, 11:49:15 am »
Вчера ходих до ПРОФС-Подуене да си взема поръчаното ножче Erik Frost 82 мм. ламинат острие/доставиха го за 1 работен ден/ и въпреки, че се бях зарекъл да нося шублер, го забравих в къщи сутринта. Обаче дамите от магазина ми дадоха техен чисто нов и аз измерих Мората 2000 - резултат: дължина 105,5 мм, дебелина до дръжката 2,5 мм. Забелязах, че новата Мора 2000 има скосявания на тъпото на острието, леко мяза на клин на Ансси, и цената е вече 35 лева/беше 32 лева доскоро/.  А юнаците от оригиналния сайт на МОРА http://www.moraofsweden.com/index.php?cid=320&ssel=14 продължават да пишат, че е 115 мм. За мен въпроса с мерките и теглилките приключи, обаче вече си имам едно наум.

cat

• Sr. Member
« Отговор #67 -: 03 Май 2011, 16:21:34 pm »
. Обаче, преди 2 години, тъкмо я бях купил, дялках на вилата твърдо сухо дърво/слива ли беше, круша или череша ли беше/ и се подгъна режещия ръб, може би не бях отстранил добре "косъма", та оттогава някак си ми мина мерака с нея да дялкам твърда дървесина. Докато с Хултафорсите такива проблеми не съм имал досега, а бая съм ги юркал по ремонти всякакви. С други думи, ако ми се наложи да избирам единствен за гората нож за всичко, и не само за гората, бих се доверил на някой Хултафорс, най-вероятно на Гровкнива, с него може в земята и дупка да изкопаеш, и пак ще реже кое-как, но в никакъв случай на Мората.  И затова така досадно и пунктуално следя развитието на моделните линии на МОРА, струва ми се, че и те нещо почнаха да шикалкавят. Дано не съм прав, но като гледам и дървените дръжки/белите/ на ламинатите как са направени, май са го ударили през просото.
И при мен се получи същото както при Ко54. Купих си я зимата, цяла зима й се кефя до печката (на Мората) и сега при първото рязане на някакви увивни растения с дебелина колкото пръста ми и острието заприлича на консервена кутия, жалко че не го снимах. :( За сметка на това го оправих за 2 минути на една "пиличка" за нокти на жената, представляваща мека основа със залепени няколко парчета фина шкурка...

[/quote] ;D ;D ;D Явно няма смисъл да цитирам повече ,бе ще дойдете на моето мнение че Мора е парче подострена ламарина с парче пласмаса отзаде ама още малко трябва да се набутате за Мори  ;D ;D.

scrooge

• Full Member
  • Публикации: 176
« Отговор #68 -: 03 Май 2011, 21:31:22 pm »
;D ;D ;D Явно няма смисъл да цитирам повече ,бе ще дойдете на моето мнение че Мора е парче подострена ламарина с парче пласмаса отзаде ама още малко трябва да се набутате за Мори  ;D ;D.
ама много лесно се точи тая ламарина
don't waist your time for searching all those waisted years

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #69 -: 03 Май 2011, 22:30:11 pm »
И реже, и то как, в интерес на истината. Що дини, тикви, зеле, краставици, маруля, лук, месо, салами и сланина е нарязъл. И масло маже чудесно.  :D  Само с картофите е по-кофти, и с беленето и с рязането.   ??? Така, че не се бъзикайте с ножа, ставаше дума да не се прави батонинг и /ба/резинг с твърди чепасти дървета и да спестим на други разочарованието, което ние сме изпитали. Ама кой да ти каже? Всеки си хвали придобивките, такива сме си.  Ако сега можех да избирам, вместо МОРА 2000 бих си взел онази рибарската с острие 145 мм и същата дебелина - с такава и хляб ще се реже, без да го въртиш насам-натам. Грешки на растежа, както казваше Батето, лека му пръст.

gavra74

• Full Member
  • Публикации: 239
« Отговор #70 -: 04 Май 2011, 06:35:51 am »
Вече съм горд собственик на може би най-оплювания и същевременно хваления "Командо" на Арсенал

Uploaded with ImageShack.us
Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

cat

• Sr. Member
« Отговор #71 -: 04 Май 2011, 08:30:51 am »
Ами честито със здраве да си го ползваш и на много свински погребения да отиде ножа.

gavra74

• Full Member
« Отговор #72 -: 04 Май 2011, 09:10:02 am »
Благодаря
Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #73 -: 04 Май 2011, 13:18:30 pm »
Браво, яко нещо. Вече си готов не само за батонинг, а и за джихад... 8)  А реже ли?

gavra74

• Full Member
« Отговор #74 -: 04 Май 2011, 21:25:14 pm »
Браво, яко нещо. Вече си готов не само за батонинг, а и за джихад... 8)  А реже ли?
??? Ама то и това ли трябва да прави  ???  ;D ;D ;D Като бръснач е!