Сред Природата > Лов и риболов

Относно лова с капани и примки

(1/5) > >>

zoso:
Поводът да публикувам тази тема е предизвикан от компетентните мнения на колеги, бушкрафтъри от един друг форум.
Съгласен съм, че във всяко ръководство за оцеляване се отделя специален раздел на уменията за набавяне на храна с помощта на примки и капани, но много моля имайте предвид, че това е строго забранено на територията на Европейският съюз и по-конкретно в България!

Ето и съответните извадки от закона:

--- Цитат ---Раздел II Ползване на дивеча.
Чл.43. (1) Ползването на дивеча се осъществява чрез ловуване.
...
(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:
...
2. стъпни капани, примки с метално въже и електрически звуковъзпроизвеждащи прибори за привличане на дивеча.
--- Край на цитат ---

Всяка дейност свързана с преследване и умъртвяване на диви животни се нарича ЛОВ. За да ловувате, трябва да имате законовото право за това. Ако не сте законни ловци и нямате съответните документи разрешаващи ви извършване на ловна дейност за деня и района - вие сте бракониери!

--- Цитат ---Чл. 56....
(6) Регулирането на някои видове дивеч, както и улавянето на жив дивеч, може да се извършва и с други подходящи средства при условия и по ред, определени в правилника за прилагането на закона.
(7) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г., доп. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) За улавяне на жив дивеч с цел разселване, опресняване на кръвта и за осъществяване на ветеринарномедицински контрол могат да се използват само стационарни капани за избирателен лов и мрежести уреди, които се поставят на не по-малко от 1000 м от границата на съседния ловностопански район.
(8 ) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г.) Министърът на земеделието и храните съгласувано с министъра на околната среда и водите със заповед определя вида на селективните касетъчни капани за лов на хищници.

--- Край на цитат ---

Обърнете внимание, че става въпрос за поставяне на технически устройства за улов на жив дивеч, без да му се причиняват никакви физически щети.

А ето и самата забрана:

--- Цитат ---Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:
1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;
2. капани, примки и мрежи, лепила и ями (трапове), ако се прилагат за неизбирателен лов или за убиване;

--- Край на цитат ---

Няма да се впускам в подробности, но ще повторя и тук, както и в другия форум:
Тежко му и горко, ако хвана някой да поставя или да проверява капаните си! Дупе да ви е яко!

bobber:
а бе юнак ти май верно не познаваш бакониери и иманяри
и се моли на бог да не срещаш че ваще ще погребват празен ковчег
не съм такъв ама знам какво е мисленето на човек който вече си е сложил главата в торбата  ;)

unior:
А бре Юнак а добре дошъл първо, Ама и ти верно не ПОзнаваш Zoso  :) :)

zoso:
bobber, така като ме гледаш колко юридическа материя съм цитирал, дали си мислиш, че ще тръгна да се саморазправям в гората? ;).

bobber:
здрасти unior. zoso извинявай ако съм те обидил ама точно за това си помислих, щото за да ги хванеш да си проверяват капаните трябва да си в гората нали  :)
а пък друг е въпроса че на системата грам не вярвам щот на един приател му отнеха предимството с мотора и после му лепиха топките(наистина) и накрая нямаше виновен даже той си пое разходите за ремонта  :)
но лично мнение не искам да натрапвам

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия