Автор Тема: Моят бушкрафтърски нож  (Прочетена 108145 пъти)

Tzekov

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 7
Re: Моят бушкрафтърски нож
« Отговор #150 -: 05 Януари 2014, 21:31:33 pm »
Привет на всички, виждам че има фенове на Мора 2000, бих искал да ви представя мое творение на острие Мора 2000 с изработена
от бреза , месинг и вулканизиран фибър дръжка.
http://urukhai2.snimka.bg/hobby/mora-2.427199.30524390
Бих се радвал да чуя мненията ви...

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #151 -: 05 Януари 2014, 22:26:57 pm »
Много добре изглежда, някак по-душевно е с дървена дръжка. Браво!

И добре дошъл във форума!

Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

cat

• Sr. Member
  • Публикации: 466
« Отговор #152 -: 06 Януари 2014, 01:00:55 am »
Хубава стъргалка .

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
« Отговор #153 -: 06 Януари 2014, 14:01:00 pm »
Tzekov, много дбре е станал ножа вече с истинска дръжка. Не се вързвай на Cat. От години той ни закача, че морите стават само за стъргане на гащи. ;D Обаче напоследък от няколко места чувам слухове, че Mora е започнала да закалява ножовете си по нова технология, състояща се в повърхностно закаляване на остриетата. Ще рече, че след няколко заточвания се сваля закаления слой, след което остава гола ламаринка. Ако това е вярно май за съжаление Cat ще излезе прав. Някой знае ли повече по въпроса?
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #154 -: 06 Януари 2014, 14:45:53 pm »
Не съм чул засега Мора да ползва СВЧ(ТВЧ) закаляване(повърхностно).

Обаче китайците при евтините кухненски ножове масово го практикуват. Оттам идва и грешния термин "лазерна заточка".

Но при трионите - да, ползва се масово.

Tzekov

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 7
« Отговор #155 -: 06 Януари 2014, 16:14:59 pm »
О, не се връзвам. Скоро го завърших и още нямам впечатления относно острието. Не че очаквам някакви чудеса от това острие, но отзивите на мои познати са добри. Купих едно острие на Канканпаа и вече то ще е по фина работа. Има едно нещо което ми направи впечатление е че опашката на този нож /мората/ бе доста закалено. Първоначално идеята ми бе да пробия дръжката обаче... дори не я надраска.Наложи се да пробия втора дупка през една изрезка в опашката и оттам прекарах нита.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #156 -: 06 Януари 2014, 18:36:58 pm »
Стоманата е 12c27mod, последните 4-5 години МОРА я закалява на около 55 по Рокуел. Преди това е закалявала на около 57 и стоманата е била 12с27.

Нормална и правилно заточена бургия не би трябвало да има проблеми с тази твърдост. Странно. 

emil

• Sr. Member
  • Публикации: 282
« Отговор #157 -: 06 Януари 2014, 22:44:50 pm »
.............напоследък от няколко места чувам слухове, че Mora е започнала да закалява ножовете си по нова технология, състояща се в повърхностно закаляване на остриетата. Ще рече, че след няколко заточвания се сваля закаления слой, след което остава гола рамаринка. Ако това е вярно май за съжаление Cat ще излезе прав. Някой знае ли повече по въпроса?
Процесът на повърхностно закаляване, който описваш, доста прилича на азотиране. Не твърдя, че точно по-този начин са закалени ножовете, но стоманите на нашите ножове отговарят на изискването за хим. състав. Азотирането се прилага към подобни и инструментални стомани, които постигат чрез обемно закаляване ок. 45 HRC и съдържат легиране от хром и молибден. Закаляването чрез азотиране е последващ, след обемната закалка, процес. И при шлайфане с шкурка (шкурка 300, мой опит, отнема се около микрон-до два) трябва да се подложи отново на азотиране. Чрез процеса на азотиране се достига до 58-60 HRC. При неколкократно азотиране се постига и по-висока твърдост. При нашите ножове, при износване на азотирания слой от заточване или употреба би се получило точно това, което описваш. Процеса на азотиране не става в домашни или любителски условия. За да се осъществи е нужна доста скъпа инсталация, но смятам, че МОРА могат да си я позволят.
ТВЧ и СВЧ, за които колегата Ko54 говори, представляват закаляване с доста по-обемна дълбочина от азотирането. За ножчето на нашего брата, закаляване със СВЧ и ТВЧ са по-качествени процеси и не би трябвало да се плашим от тях. Прилагат се към хиксови стомани, от типа X38-X40.
Човешкият мързел е двигател на прогреса!

Kris De Monte

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 67
« Отговор #158 -: 17 Април 2014, 12:36:50 pm »
Чисто нова Mora Companion MG Stainless Steel, плашещо остра...бръсне купена за 21 лв. ако има интерес бих направил ревю,но информация и реклама на Мори къде ли не... не само за буша ами и за всякакво оцеляване и ситуации... В магазина от който си я купих във Варна първия нож който ми дадаха чак в къщи забелязах че е използван не бръснеше,а и върха беше леко отчупен,къде съм блял в магазина не знам,но днес ми го подмениха с бръснещ както споменах и в перфектно състояние.Мисля да направя някой модификации малко по канията и дръжката, но понататък може би.

"Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник ! К.П"

Kris De Monte

• Jr. Member
  • **
Re:Моят бушкрафтърски нож
« Отговор #159 -: 17 Април 2014, 14:56:16 pm »
Ей тоя нож го мъча

Миков 386NH4
420 неръждавейка.
10-тина см острие
вторичен скос
пластмасова дръжка
канията е кожена
цената беше символична и така
Предназначение - експериментален нож-сиреч къде квот видя ,че може да се прави с нож се пробва първо от този :D

Mного як вид има, може ли да споделиш впечатления от работата си с него,каква е цената и откъде може да се намери,благодаря! А и докъде влиза в дръжката,имаш ли представа.

Kris De Monte

• Jr. Member
  • **
« Отговор #160 -: 21 Април 2014, 18:52:43 pm »
Чисто нова Mora Companion MG Stainless Steel, плашещо остра...бръсне купена за 21 лв. ако има интерес бих направил ревю,но информация и реклама на Мори къде ли не... не само за буша ами и за всякакво оцеляване и ситуации... В магазина от който си я купих във Варна първия нож който ми дадаха чак в къщи забелязах че е използван не бръснеше,а и върха беше леко отчупен,къде съм блял в магазина не знам,но днес ми го подмениха с бръснещ както споменах и в перфектно състояние.Мисля да направя някой модификации малко по канията и дръжката, но понататък може би.

Eто леките промени, канията ми хареса как се получи, но по дръжката зелените части които исках да са чисто черни и да оставя една тънка зелена линия в края на дръжката не се получи,спрея с боя който си взех явно е калпав и боята пада лесно,с тиксо се маха без проблем, но за сега оставям ножа в този вид.

Gergoff

• Full Member
  • Публикации: 104
« Отговор #161 -: 30 Април 2014, 17:00:42 pm »
Някой ще може ли да каже къде в София може да се купи нож Хултафорс. Иначе трябва да го поръчвам от Бургас?
Блажен да е този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи!

emil

• Sr. Member
« Отговор #162 -: 30 Април 2014, 18:16:38 pm »
Някой ще може ли да каже къде в София може да се купи нож Хултафорс. Иначе трябва да го поръчвам от Бургас?
От Kammarton!

Gergoff

• Full Member
  • Публикации: 104
« Отговор #163 -: 30 Април 2014, 19:09:43 pm »
От Kammarton!

Ок, благодаря. След празниците ще им се обадя, гледам отзивите не са лоши за тази цена.
Блажен да е този, който няма какво да каже, но въпреки това мълчи!

emil

• Sr. Member
« Отговор #164 -: 01 Май 2014, 13:29:13 pm »
Звънни им, доста са отзивчиви и ще ти кажат цена. На сайта не е публикувана, но по спомен отпреди година беше 16 или 18 лв-зеления карбонов, с 3 мм дебелина. Имаше го също в комплект с още един, май с оранжева дръжка, но не си спомням цена.