Автор Тема: Легендарните Victorinox  (Прочетена 13704 пъти)

zoso

• Full Member
  • Публикации: 117
Легендарните Victorinox
« -: 21 Септември 2010, 23:51:33 pm »
Сигурно всеки от нас има поне по едно такова джобно ножче. В интернет пространството е изговорено толкова много, че аз едва ли ще успея да ви заинтригувам с нещо.

Идеята да публикувам тази статия се роди след един опит за заточване на ножчето. Винаги съм си мислел, че стоманата на тези ножчета е компромисен вариант, но всъщност се оказа близка до 12C27 (шведските ножове Мора например).

Целта на упражнението:

1. до каква степен може да се наточи ножчето
2. колко дълго ще държи ряз докато загуби работна острота
Представете си учудването ми, когато открих, че това парче желязо може да се наточи като бръснач! На снимката по-долу може да видите косъм разцепен на две с ножчето ми.

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
Re:Легендарните Victorinox
« Отговор #1 -: 22 Септември 2010, 16:26:38 pm »
Имам Victorinox Camper. От мобилтелската промоция. Много съм доволен. Рязах, дялках и какво ли не правих с него. Кръстачка за елхата дупчих, с триона дъски за затискане на зелето рязах. На Никулден два килограма шаран го изчистих и нарязах на филийки за пържене. Стана все едно на мини банциг е цепен. С малкото лазерно заточено острие режа само фини неща. Например конец от дреха, вместо ножичка. Вече доста време го имам този малък работяга. Винаги е с мен като доказал се верен другар, който до сега не ме е подвел!
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

unior

• Full Member
  • Публикации: 163
« Отговор #2 -: 23 Септември 2010, 11:02:23 am »
Винаги с мен на кръста и добре заточен.
Спрях се "Hiker" заради РН отверката, която ми се налака да ползвам доста по често от тирбущона :).
А заточването наистина става много лесно , правяго с водна  щкурка и с десетина движения достигам до състояние в което бръсне с лекота.
Прекрасен това е  :)
Да притежаваш и носиш нож не е привилегия,
а отговорност.

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
« Отговор #3 -: 23 Септември 2010, 15:29:27 pm »
Честно казано, не знам дали има някой който да не е доволен от виксовете, това си е направо нарицателно.
Мисля, че една огромна част от хората които скитосват напред назад из поля и гори имат по един брой в джоба.

tirex

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 42
« Отговор #4 -: 24 Септември 2010, 21:51:40 pm »
За мен това си остава най -практичния джобен нож имам 1camper и 1 hunter110мм.  http://www.ranici.com/index.php?main_page=product_info&cPath=14&products_id=147  но не подценявайте и wenger не знам защо всички залитат по викса явно не са ползвали wenger ползвам такъв от 15години и никога не ме е предал остана си първата ми любов http://armyshop.dir.bg/_files/4440312.jpg  когато го закупих в България швейцарските ножове бяха мираж  после заляха пазара с виксове и wenger беше  позабравен защото беше по скъпо удоволствие .Ако имате възможност попълнете колекцията си и с един wenger няма да съжалявате.Проблема е че ги харесвам всичките и ги нося винаги с мен.

Meze

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 40
« Отговор #5 -: 24 Септември 2010, 21:58:41 pm »
Wenger имат по-хитра пружинираща система на ножиците от колкото Виксовете :) Иначе като здравина и качество мисля че са напълно еднакви.

Dakota

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 24
    • Страницата на Вики
« Отговор #6 -: 26 Октомври 2010, 20:37:09 pm »
Брабар Петко с мъжете и аз да се пофаля,че вече си взех Викс!Даже 4 броя,че да не се караме в къщи.Много съм доволна!Само,ще му сменя чирените с биволски рог,че тези червените ме дразнят.
Там, където свършва СТРАХЪТ, започва СВОБОДАТА!!!

zoso

• Full Member
« Отговор #7 -: 01 Ноември 2010, 11:24:08 am »
Брабар Петко с мъжете и аз да се пофаля,че вече си взех Викс!Даже 4 броя,че да не се караме в къщи.Много съм доволна!Само,ще му сменя чирените с биволски рог,че тези червените ме дразнят.
Дакота, може ли като му сложиш "биволските" чирени да му щракнеш някоя и друга снимка и да я покажеш тука. Интересно ми е да видя как си решила проблема с кухините за пинсетките и пластмасовата клечица. В ножарския форум показаха няколко варианта на дървени чирени, но никой не беше направил въпросните отвори за тези аксесоари.

Dakota

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 24
    • Страницата на Вики
« Отговор #8 -: 01 Ноември 2010, 14:24:16 pm »
Може,може!
Там, където свършва СТРАХЪТ, започва СВОБОДАТА!!!

npopov

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 6
« Отговор #9 -: 02 Ноември 2010, 10:08:16 am »
Дакота, може ли като му сложиш "биволските" чирени да му щракнеш някоя и друга снимка и да я покажеш тука. Интересно ми е да видя как си решила проблема с кухините за пинсетките и пластмасовата клечица. В ножарския форум показаха няколко варианта на дървени чирени, но никой не беше направил въпросните отвори за тези аксесоари.

Бъркаш! Тук: http://www.bulforums.com/metalblade/viewtopic.php?f=11&t=1473&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=victorinox

zoso

• Full Member
« Отговор #10 -: 02 Ноември 2010, 12:55:50 pm »
Благодаря, npopov! В  Metal Blade почти не влизам и не съм знаел, че има такава тема.

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #11 -: 15 Април 2011, 18:10:42 pm »
Нося ежедневно Викторинокс Номад 111 мм., най-често ползвам отвертките, отварачката за бира и тирбушона, много полезно нещо. ::)
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Звяра

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 5
Re: Легендарните Victorinox
« Отговор #12 -: 04 Януари 2015, 13:22:26 pm »
Виждам, че много от хората тук имат и предпочитат малките Викторинокси, аз обаче предпочитам големите и така да се каже пълни като функции виксове като любимият ми Work Champ

https://www.youtube.com/watch?v=MIqX7BA9f6Q

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #13 -: 30 Януари 2015, 13:04:07 pm »

nokian

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 76
« Отговор #14 -: 23 Февруари 2015, 13:13:40 pm »
има ли разлика в качеството на викса при различен надпис
имам един от м-тел на който пише SWISS MADE   а на другия ми викс пише  SWITZERLAND?