Автор Тема: Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?  (Прочетена 70249 пъти)

jordanov

• Sr. Member
  • Публикации: 298
За глога съм чел че е универсална подложка за семкови и костилкови но нямам личен опит с него, ще се пробвам тия дни. В момента става за присаждане на пъпка.

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 17
До Ко54.Моят скромен опит показва,че най-успешно се прихваща розата върху шипка през втората половина на август.Задължително условие е наличието на влага,за да се отдели кората.Прихванатите пъпки покарват през пролетта на другата година.Доколкото съм запознат,в професионалните цветарници тези манипулации се извършват също по това време.Опитите ми,на будна пъпка по това време,са с много по-малък успех,но нищо не пречи да опитате...И се радвам,че най-после намерих форум на хора с хоби като моето...

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
 Добре дошъл, Kiro_kv!

И моята информация е такава за спящата пъпка, благодаря!

Ако имаш снимки на твоите опити за присаждане, що не ги боднеш тук, във форума? Всеки опит е полезен.  
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
До Ко54.Благодаря!Нямам снимки,но ще направя,зле съм малко с качването им,но се надявам с помощта на племенничката ми да се справя.Сега се мъча с лоза на зелено,там за разлика от калема и спящата пъпка търпя тотален провал, въпреки че се опитвам да спазвам всички правила/теоретични!!!/Ще се радвам някой,който е постигнал поне частичен успех да сподели опита си.А иначе за спящата пъпка,както и за калем връзвам с гума/от лека кола или велосипед/,и съм доволен,ако забравя да я срежа,тя сама пада след време,и не се врязва като другите материали/сизал,лико и т.н./А за замазка твърдо асфалт с малко лой,тази година за сефте използвах готова овощарска и имах провали,от многото дъжд се измива,много съм разочарован от нея!

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Имам мижав успех с лоза на зелено, само 1 сполучлив опит.

Един опитен лозар ми беше казвал някога, че ако след присаждането до 45 минути-1 час върху калема не се появи капка, значи присаждането е неуспешно. И трябвало да се използва памучен конец без много да се стяга. И доста други работи - да е хладно и облачно, отрезът да е гладък, а не щърбав, да се избере подходящото място на подложката, а тя да е толкова дебела, колкото и калема, за да съвпаднат изцяло отрезите(камбия) и т.н.

За превързване използвам черно тиксо(от обратната страна), то се разтяга добре и не пречи на растежа. А вместо замазка слагам пластелин, обикновен детски(моделин).

Аз тая година нещо се затутках и нямам с какво да се похваля.

Успехи! 

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
В сравнение с мен си направо отличник-аз нямам нито един успешен опит!!!Какво ли не съм пробвал,памучни конци/а защо трябва да е памучен,а не канап да речем!!!/,хладно,дъждовно време и т.н. и т.н. и нищо!А бе изобщо лозата,/за разлика от дръвчетата/ ми е "болна"тема,явно правя някаква кардинална грешка,макар че на калем имам някакви частични успехи.И все повече се уверявам,че в "научната" литература по тази тема,шестват от десетки години някакви стереотипи,които тотално се разминават с практиката,но за тях друг път,придружени със снимки,надявам се!!!

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
Голям зор беше но явно се е получило.Тази година за разлика от друга имам доста по-голям успех на лозите на зряла/ако 30-на процента,ако таваможе да се нарече успех,разбира се!!!/,тази снимка е от едно успешно присаждане,под кора около първи май.Май има вероятност и за мижав успех на зелено,ако стане ще снимам,но трудно качвам снимки.Но какво става,защо няма никаква активност в форума???

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Браво!

Ще стане, къде ще ходи!

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **

А тава е розата на шипка,/в ляво/,ашладисана  към края на Август на спяща пъпка/в дясно е направена по отдавна, а другите по средата са издънки, които мисля да ги пробвам тази есен.Пъпката пукна през пролетта,но май се полакомих и я оставих да цъфне още първата пролет и нещо и навредих на растежа и си остана мъник.Надявам се че догодина,живот и здраве,ще преодолее забавения си растеж.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Re: Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?
« Отговор #55 -: 23 Септември 2013, 09:11:57 am »
Пресни снимки...

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
« Отговор #56 -: 29 Септември 2013, 20:46:29 pm »
До Ко54.Хубави снимки,но ако не е проблем, драсвай по някой коментар-подложка, калем, време и т.н.
А това е пример за мирно съвместно съществуване-проскова и кайсия на подложка от джанка едновременно...

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #57 -: 30 Септември 2013, 11:08:25 am »
За  Kiro_kv.

На 1-та и 3-та снимка подложките са ябълка и круша, дивачки, присадени пролетта на 2012 година на разцеп. На 2-та и 4-та - круша и ябълка съответно от март тази пролет, пак на разцеп.
Калемите са едногодишни, добре узрели, съответно от сортове, които не им знам точното наименовение. 

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
« Отговор #58 -: 30 Септември 2013, 19:58:16 pm »
Благодаря!Моите са на пъпка/при нас му казват на листо, долу-горе по това време направени,ако сега завали,както обещават и в началото на Октомври не е проблем,присаждането на пъпка е доста успешно, стига да има влага.Другата седмица ,дано не забравя, ще направя снимки разбиващи стереотипите на нашите "професори" по овощарство-вишня на трънка,и ябълка и круша заедно на дива круша.А, и да се похваля,първите 2 успешни опити но лоза на зелено/ако е успех, след толкова неуспешни опита, разбира се/,снимките след седмица!!!Айде, чао,ще се радвам да обменяме опит!!!

Kiro_kv

• Jr. Member
  • **
« Отговор #59 -: 02 Октомври 2013, 19:49:54 pm »
До Ко54
Извинявай, не го приемай като даване на "акъл", но забравих да ти пиша, че не е лошо да сложиш по някое колче на ашламите-вятъра ги чупи като вафли, ще има да се ядосваш после, чупи ги точно на спойката и няма възстановяване!Така скоропостижно завърши живота на един от първите ми успехи череша на джанка, нещо общо взето по-трудно, но не невъзможно, и на ашламите на много мои комшии, които не вярват на какво е способен вятъра!!!