Ние сме само част от Природата!
Добре дошъл/дошла,
Гост
. Моля,
въведи своето потребителско име
или
се регистрирай
.
Изгубил си
активационния е-мейл
?
1 Час
1 Ден
1 Седмица
1 Месец
Завинаги
Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:
КРАЙ НА ФОРУМА, ИЛИ?
Начало
Forum
Помощ
Търси
Вход
Регистрация
Chat
Бушкрафт България
»
Други форуми
»
Миш Маш
»
Земетресение
« назад
напред »
Формат за разпечатване
Страници:
1
[
2
]
Автор
Тема: Земетресение (Прочетена 12107 пъти)
Hobo
Hero Member
Публикации: 820
Re:Земетресение
«
Отговор #15 -:
27 Май 2012, 20:33:56 pm »
ПРАВИЛА ЗА ДЕЙСТВИЕ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ
съвети на ОУ "ПБЗН" - Монтана
При сеизмично спокоен период
:
• В къщи трябва да имате, поставени на удобно място фенерче, транзистор, чантичка за документи и особено ценни вещи, аптечка с необходимите ви лекарства, свирка, по една топла дреха за всеки, резерв от храна и вода.
• Закрепете здраво мебелите вкъщи и не поставяйте тежки, лесно падащи предмети на високи места.
• Съхранявайте пожароопасните вещества и отрови в плътно затворени съдове.
• Оставете свободен входа на жилището и не го задръствайте с предмети.
• Помислете и определете в жилището си най-безопасното място. Имайте предвид, че при земетресение най-опасни са балконите, външните стени, стълбищата и асансьорите.
• Подгответе план за поведението на всеки член от вашето семейство.
• Определете лице за връзка между членовете на семейството, което е извън вашия регион.
При усещане на първия трус
:
• Не трябва да напускате жилището, училището и изобщо сградата, в която се намирате, освен ако бихте могли да излезете на открито за около 10 секунди.
• Заемете най-безопасното място в сградата – под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло.
• След първите вибрации люлеенето ще се засилва, запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите.
• Ако сте на улицата застанете далеч от сгради и далекопроводи.
• Ако труса Ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте.
• В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.
След преминаването на първия трус
:
• Изключете електричеството, газта и водата.
• Вземете подготвения багаж и бързо напуснете сградата.
• Слезте по стълбите, не ползвайте асансьор.
• Осигурете предимство за майките с деца и за възрастните хора.
• След като излезете от сградата, отдалечете се на открито място, най-малко на разстояние равно на височината на най-близката постройка.
• Не заставайте под далекопроводи, електрически, трамвайни и тролейбусни мрежи.
• Окажете първа помощ, ако около вас има пострадали.
• Следете информациите, които ще се излъчват по Българското национално радио и по местните радиостанции.
След земетресението
:
• Изчакайте излъчването на информация за затихване на земните трусове и за отминалата опасност.
• Можете да влезете в жилището си само след основен оглед на сградата и проверка..
• Не претоварвайте телефонните линии с ненужни телефонни разговори, кратко съобщете на близките си, че сте живи и здрави е достатъчно.
• Спазвайте лична хигиена и не пийте вода от непроверени източници. След земетресение има опасност от възникване на епидемии.
• По време на бедствия нараства престъпността, бъдете внимателни, пазете имуществото си и сигнализирайте при констатиране на нередности.
Източник:
Областна дирекция на МВР - Монтана
Земетресението не може да бъде прогнозирано. Затова предварителните мерки - при строителството на сградите, обучаването на хората, носенето на комплекти за оцеляване и т.н. - са особено важни!
Активен
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!
ko54
Hero Member
Публикации: 1656
Водолей
Re:Земетресение
«
Отговор #16 -:
27 Май 2012, 23:18:57 pm »
Практична систематизирана информация!
Тенкс,
Hobo
!
Тия от Монтана малко ги друса,
ама явно мислят повече от тези
, които ги друса повече, пък даже и редовно.
Активен
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.
scrooge
Full Member
Публикации: 176
Re:Земетресение
«
Отговор #17 -:
28 Май 2012, 15:39:55 pm »
Хобо много добре си го обобщил,но има едно друго нещо което трябва да направиш след преминаването на първия трус,а то е да се увериш ,че всички са добре и да им кажеш да изчезват и след това тоците и водите........
Активен
don't waist your time for searching all those waisted years
jordanov
Sr. Member
Публикации: 298
Re:Земетресение
«
Отговор #18 -:
30 Май 2012, 11:13:37 am »
Още малко по темата от мен. На закачалката за дрехите при вратата винаги си виси един китайски челник. На мен лично не ми трябва, но както знаем тъмнината обикновено си е стрес фактор, а пък светлинката действа положително на психиката. Вероятно ще монтирам и аварийно осветление във входа. В Свищов през 77 г. по време на труса спря и тока. Отдавна се каня, но сега сложих на удобно място и един малък железен лост. На първи етаж съм и трябва да осигуря проходимост през дървена и две метални, остъклени врати. За съжаление на много места наблюдавам решетки на неподходящи места, какво ще се случи при деформации или улягане на такива сгради ? Пожарогасителят седеше в килера, вече е монтиран на по-достъпно място. Остава да проведа и една тренировка с фамилията за ползване на противогази и пожарогасител /досега беше само с жената/ и да ме пратят да си живея в гаража
. Това е по домашния кризисен план. Ако не друго, тия неща водят до натрупване на морално-волева устойчивост, което не е малко все пак.
Активен
jordanov
Sr. Member
Публикации: 298
Re:Земетресение
«
Отговор #19 -:
15 Август 2012, 10:56:07 am »
Не ми се създава нова тема, затова го пускам тук :
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1503902
Само за размисъл, щото все пак може да се случи и през нашия живот.
Активен
BazilVenceslas
Full Member
Публикации: 175
Re:Земетресение
«
Отговор #20 -:
15 Август 2012, 11:27:51 am »
В това няма нищо чудно, в северните територии на САЩ и на Канада, мисля че 90 и някоя година беше, една слънчева бюря толкова мощна, че даже први тях е било нощ, когато всичко, което е било под напрежение е изгоряло, а и подстанциите са засветели....
Активен
Екипировката не прави туриста, само помага!
jordanov
Sr. Member
Публикации: 298
Re: Земетресение
«
Отговор #21 -:
21 Април 2015, 15:24:40 pm »
Преди 3-4 седмици изкарах едно обучение в Монтана - учебния център към ГД"ПБЗН". Беше ми интересно и полезно.
Някои неща за земетресенията. Общо взето тука в темата сме написали верните неща, но все пак... Напускане на сградата при трус - само ако до 10тата секунда сме на безопасно място. Вътре опитваме да заемем подходящо място - далече от прозорци и падащи предмети и близо до здрави части на конструкцията или оборудването. При преминаване на труса - незабавно напускане. Възможно е повторка с по-голяма сила. Най-силното в България, в Кресненското дефиле през 1904г., първо е ударило с магнитуд 7.1, след 24 минути - 7.8. Дори и да не е особено силно, възможни са всякакви поражения по инсталации, комини, конструкции и т.н., така че задължително се извършва оглед, ако трябва от специалисти преди да се използва сградата отново по предназначение. Докато сме вътре, това, че падат мазилки, предмети, стъкла и т.н. още не означава че сградата няма да издържи! В последните години много е популярен "Триъгълникът на живота" - теория на един американец, дето е обикалял по света и е анализирал последствията. Та по нея ако сте в ембрионална поза до здрава колона, метален шкаф или каса, машина, здрав хладилник, масивно бюро и т.н. имате много голям шанс при разрушаване да попаднете в кухина подобна на колибка. Ако сме вече в такава ситуация - на първо място предпазване от вдишване на прах. Ако нищо не може да се направи, остава ни да си пазим силите. Първите часове няма да има помощ, след това започваме да подаваме сигнали с почукване по стени и тръби. Спасителите работят със звукови сензори и за тях е много важно да има постоянен ритмичен сигнал, викането не върши работа. Между другото нашите са общо взето добре оборудвани, имат понатрупан опит от турските земетресения, а и полигона в Монтана където тренират е много добре направен, според наши и чужди спецове. Има много и всякакви правила, писани и неписани, но като граждани е хубаво да знаем, че мнозинството е с предимство, т.е. при равни условия ако има две групи пострадали, усилията се насочват там където са повечето хора. Също, тия които могат да бъдат спасени по-лесно, те са с предимство. Човешкият живот е на първо място и ръководителят на операцията на място - той взема решенията и той решава къде и колко може да се рискува.
Още някои съображения. Имаме Закон за защита при бедствия, има областни и общински планове за защита, юридическите лица ползватели на сгради, училища и т.н. също имат такива планове, които се актуализират своевременно. Преди зимата се правят и оперативни планове за сезона. Задължително в тия планове са предвидени действията при земетресения, наводнения и ядрена авария. Допълнително се включват и другите неща в зависимост от местните особености - производствени аварии, свлачища, тероризъм... Като сериозни хора е редно да сме запознати с областния и общинския план /много са подробни/ и с ведомствените- където работят, учат членовете на семейството и да си имаме разработен някакъв семеен план за действие. Комплекта от първа необходимост за три дена - също задължителен. Това е някакъв световен общоприет стандарт-счита се че това е времето необходимо на обществените системи, разбира се ако не е някакъв катаклизъм от наднационален мащаб. Цитат на Кристалина Георгиева - 1 евро за превенция спестява 8 евро за ликвидиране на последствия.
Накрая, понеже имахме лекция и от шефката на регионалния център на тел. 112 и по нейна молба:
При обаждане на телефона казваме име, телефон, място или точен адрес и обясняваме за какво става въпрос. Даваме всякаква информация която ни поиска оператора отсреща. Това е много важно защото той решава към коя служба да прати сигнала, а има възможност едновременно да задейства и трите служби. Освен тях също и ПСС и "Морска администрация". Всичко се записва и контролира. За съжаление повечето от половината сигнали са фалшиви или нерегламентирани.
Активен
Mavrud
Hero Member
Публикации: 645
Re: Земетресение
«
Отговор #22 -:
22 Април 2015, 09:17:17 am »
Благодаря за споделената ценна информация. Дано не ни се налага да се сещаме за нея в реални условия. Лично аз не бях се замислял, че при срутвания прахът може да се окаже много голям проблем, подобно на димът при пожар. А хладилникът определено би дал повече шанс за оцеляване. Ако не е зареден, поне малко вода може да осигури от леда.
П.С. Струва ми се, че старите съветски
хладилници ЗИЛ могат да издържат дори и ядрен взрив.
Активен
Не се взимай толкова на сериозно.
jordanov
Sr. Member
Публикации: 298
Re: Земетресение
«
Отговор #23 -:
26 Април 2015, 19:38:05 pm »
Хм, за хладилника почти по същия начин се изказа и инструктора дето ни води упражненията за земетресенията. Прахът при събаряне на сграда сигурно е нещо подобно като снега в лавината. На някои от кадрите за кулите-близнаци се вижда за какво иде реч. А ето тук и нещо съвсем схематично и примерно към превенцията:
Активен
Формат за разпечатване
Страници:
1
[
2
]
« назад
напред »
Бушкрафт България
»
Други форуми
»
Миш Маш
»
Земетресение