Автор Тема: Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?  (Прочетена 66128 пъти)

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Re:Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?
« Отговор #30 -: 17 Октомври 2012, 06:50:52 am »
Може и без присаждане, дюлите се хващат добре на новото място. Обаче плодовете ще бъдат по-дребни, макар и все така ароматни.

Поне моят опит е такъв, ако може да се смята като опит засаждането на 2 дръвчета дюли.

А относно присаждането - едногодишните се присаждат на пъпка, а по-възрастните - на калем.

Дюлата обича влагата и трябва да се полива отвреме навреме.

Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

gargo2

• Full Member
  • Публикации: 123
Re:Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?
« Отговор #31 -: 17 Октомври 2012, 15:28:54 pm »
Благодаря за бързата и полезна информация!

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Днес в Берковско направих две ашладисвания - на круша и ябълка.
Времето беше променливо - ту дъждец, ту слънце. 

И подрязах една стара асма, като подходих "творчески" по въпроса, демек - както падне... 

Ябълката...

Крушата...

Асмата...

djonsaNA

• Newbie
  • *
  • Публикации: 4
 Въпрос на лаик по темата : Извинявай колега,ама не са ли много пъпките на калемите ,които си оставил ?

ko54

• Hero Member
  • Водолей
То и аз съм аматьор. 

Обикновено оставям по 2-3 пъпки на калема, но тоя път реших да са повече - да видим какво ще стане.
Ако не е удачно - догодина пак, живот и здраве.

anten

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 6
Re: Ашладисването - има ли и други тук с такова хоби?
« Отговор #35 -: 21 Април 2013, 23:53:00 pm »
Представям ви първите ми нескопосани опити в ашладисването, по подходящи за тема "как не трябва да се прави"   :P
Работната ми площадка е съседен запустял двор с множество саморасли черешови издънки,  подходящи за "садистичните" ми спрямо дръвчетата експерименти.
Първото ми дръвче ашладисано  преди две години, имащо  сериозна нужда от почистване.
Снимките не са много добри: 

От три ашладисани дръвчета, оцеля само това.

Второто дръвчве се развиваше много добре, но за съжаление не можа да оцелее през зимата :(

Как да оцеляло с тези големи срезове с които съм го оставил!  :o

Таз годишните три дръвчета, за сега се развиват добре, въпреки, че е още твърде рано!

Сигурен съм, че ще има критики!
Бъдете снизходителни, сега се учим! ;)
Memento mori

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #36 -: 22 Април 2013, 07:47:29 am »
Браво anten!, никой не се е родил научен.
На второто дръвче голям "батонинг" си му ударил и явно затова е измръзнало.

Но се вижда ясно, че за тазгодишните си извадил поуки.
Проби- грешки, проби - грешки и накрая се получава що-годе сносно.

И при мен е същото положение, обаче никакво отказване. Кефът е голям, когато човек види, че нещо живо е създал с ръцете си.

Чакаме още снимки за развитието на тазгодишните дръвчета... Успех! 

samotniq valk

• Full Member
  • Публикации: 119
« Отговор #37 -: 22 Април 2013, 10:41:24 am »
Да се похваля и аз с първия си полууспешен опит за ашладисване. Полууспешен, защото от два калема се хвана единия.
Опитът е от тази пролет, подложката и калемите са ябълка, ама различни сортове.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #38 -: 22 Април 2013, 20:06:43 pm »
Когато левият калем пусне листенца, май трябва да се лишиш от клончетата на подложката(и двата)...

Или поне от едното клонче. Щото клончетата на подложката ще "папкат" соковете от корените и калемът ще се окаже в качеството на беден роднина, демек, последна дупка на кавала...

Видя ли колко лесно се дава акъл отстрани(и отдалече). 

И на тебе успехи! 

П.С. Така се радвам, че в тази тема се появиха съмишленици!  Молба - не се скъпете на снимки, има достатъчно надеждни и безплатни сървъри(snimka.bg), засега...

anten

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 6
« Отговор #39 -: 22 Април 2013, 23:22:37 pm »
Браво anten!, никой не се е родил научен.
На второто дръвче голям "батонинг" си му ударил и явно затова е измръзнало.

Но се вижда ясно, че за тазгодишните си извадил поуки.
Проби- грешки, проби - грешки и накрая се получава що-годе сносно.

И при мен е същото положение, обаче никакво отказване. Кефът е голям, когато човек види, че нещо живо е създал с ръцете си.

Чакаме още снимки за развитието на тазгодишните дръвчета... Успех! 

Благодаря!
За батонинга резила е голям, но за отказване и дума не може да става, опитите продължават! Има и оптимизъм! :) На фона на прочетени статии в които се присаждат по няколко дузини за да има що годе приличен резултат, то нашите скромни опити изглеждат повече от обнадеждаващи! За първи път изпробвах и метода с дрелката, но там резултатите са още по плачевни. Наистина удоволствието е невероятно! Непременно ще има още снимки. Прави ми впечатление, че ашладисването на разцеп се очертава като предпочитан метод.
Самотни Вълчо, браво! При теб явно е по топло, ябълката почти се е раззеленила.

Memento mori

samotniq valk

• Full Member
  • Публикации: 119
« Отговор #40 -: 23 Април 2013, 09:21:15 am »
Мерси, ko54 :) Идеята да оставя кланчето беше, ако не се хванат калемите, да си остане дръвчето. Сега мисля да махна голямото и да оставя калема и малкото, което е избило. Да видя ще мога ли да гледам два сорта заедно.
anten, благодаря и на теб и успех. Не е много топло, дръвчетата тръгнаха да се разлистват през последните дни, ама със сила.
Овощарството ми е интересно като занимание. От доста време чета и се опитвам да прилагам прочетеното, ама, от както преди година се преселих на село, вече се вихря :) Миналата година се опитах да правя присаждане на спяща пъпка, но без успех :(. Тази година ще продължавам с опитите

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #41 -: 24 Април 2013, 07:28:39 am »
На спяща пъпка ще се опитам лятото - роза върху шипка, дано стане, имам няколко храстчета шипка на вилата. И само 1 силно ухаеща червена роза, която ми е мерак да размножа. 

djonsaNA

• Newbie
  • *
  Разхождайки се из планината,понякога ми идва мерак да ашладисам някоя издънка от глог,киселица,трънка,дива череша,дива круша . На някои от тях си личи на кое могат да бъдат основа ,но за глога например не съм сигурен . Той семково ли е или костилково . За мушмулата също не съм напълно сигурен , макар ,че съм виждал на стара череша да избива мушмула отдолу от основата-значи е костилково дърво .
  1.Ако има някой по запознат със тези неща ,ще го помоля да напише нещо по въпроса или да даде адрес на който може да се прочете !
  2.В момента може ли да се ашладисват някои дървета ?

ko54

• Hero Member
  • Водолей
Отговорите са в тази тема(може би си струва темата да се прочете отначало, демек от 1-вата страница и до края)

djonsaNA

• Newbie
  • *
  Поразгледал съм , освен за дюлата и дивата круша ,че стават за подложки на круша,друго няма.И което най много ме интересува-глога. Чувал съм ,че ставал и за семкови и за костилкови,затова питам дали някой е присаждал върху глог,той сравнително най често се среща при нас.Със сигурност става за основа на мушмула-за друго не съм сигурен
  Другия ми въпрос: какво може да се присажда в момента-вчера сложих 2 калема и 6 пъпки от кайсия на една джанка-мисля че трябва да се получи нещо.
  Колкото за Говедаря,със сигурност няма да яде ябълки и круши,които се е потрудил да ашладисва,защото има достатъчно двукраки говеда ,които ходят след него и кършат всичко . УСПЕХ!