Автор Тема: Olight S2A Baton 550lm  (Прочетена 4654 пъти)

Marcinkov

• Sr. Member
  • Публикации: 352
Olight S2A Baton 550lm
« -: 11 Юли 2016, 15:37:32 pm »
Здравейте колеги, днес ще ви представя новия модел на фирма Olight - S2A Baton 550lm.

Както винаги фенерът пристига в приятна прозрачна пластмасова кутийка с хaрактерните сини окраски на фирма OLIGHT. Окомплектовката се състои от самия фенер към който е прикрепен метален клипс, две фирмени литиеви АА батерии, връзка за ръка, О-пръстен и инструкция за употреба. Не се притеснявайте, ако фенера не иска да свети, просто от Олайт са сложили пластмасово кръгче отзад на батериите, като просто трябва да го махнете.

ТТ данни:

*Далекобойност: 110m
 * Интензитет: 3000cd
 * Водоустойчив по IPX8 стандарта (работи под вода до 1,5м. дълбочина)
 *Удароустойчивост: падане от 1 метър върху твърда повърхност.
 *Tяло от авиационен алуминий с тип III твърдо анодно покритие.
 * LED: Cree XM-L2
 * Поддържани батерии: 2 x AA (Алкални, Ni-MH, или Lithium Primary)
 * Размери: 132мм (Дължина), 23мм (Диаметър)
 *Тегло: 56гр. (без батериите)

Това ново издание следва дизайна и линията на моделите S1 Baton и S2 Baton. Предполага се че ще замени и обнови изцяло модела S15 Baton, който натрупа доста годинки зад гърба си. Разликата от S15 Baton се състои, както виждате в синьото PVD покритие на короната на рефлектора, както и на металния пръстен около бутона за включване. Устойчивостта на това покритие е доста добра и вече се доказа с налагането н двата нови модела за които писах по-горе.

Различното е, че този модел пристига в няколко разцветки за да задоволи придирчивите потребители. Цветовете са както следва:

Диодът е стария ни и обичан познайник Cree XM-L2 с максимална мощност от 550 лумена, като е налична и TIR-оптика на 22 градуса.

За съжаление магнита не присъства като екстра в този модел, заради дългото тяло и възможното нестабилно закрепяне следствие на това. Сигурен съм обаче, че магнита ще се присъедини отново в по-малкия му събрат S1A Baton. Чието пристигане може да се окаже по-скоро, отколкото очаквах.

Батериите са подпружинени от двете страни – откъм капачката и откъм главата на фенерчето, за което можем да поздравим Olight.

Качеството на изработка е на страхотно ниво, без остри ръбове, а анодацията е от трета степен. Тялото е доста длъжко, предвид двете АА батерии, които трябва да се съберат. Почти цялата част от хвата на фенера е покрита с гумирано силиконово покритие и прави фенера много стабилен при захват. Покритието е качествено и няма непосредствена опасност да се изхлузи, както при евтините фенерчета. Големия недостатък на това покритие(особено на черното) е че събира качествено и упорито прахоляк и микроскопични боклучета.

От Олайт явно са решили да минат на диоди с малко по-топъл лъч, защото определено фенерът свети доста по-жълто/топло от много белия S1 Baton. Заради малко по-големия диаметър на главата S2A прави и значително по-широк хотспот, което прави фенера да изглежда по-ярък от S1. Какво да ви кажа, просто съм много приятно изненадан от мощността предвид батериите, които се използват за работа на фенера. Същото важи и за режимите, но за тях малко по-долу.

Слаб режим: S2A(ляво), S1(дясно) - разстояние около 2 метра:

Среден режим: S2A(ляво), S1(дясно) - разстояние около 2 метра:

Силен режим: S2A(ляво), S1(дясно) - разстояние около 2 метра:

Турбо режим(S2A), силен режим(S1) - разстояние около 2 метра:

Управлението е идентично с това на предишния модел като смяната на режимите е посредством страничния бутон за управление. Много добро впечатление прави бързото изреждане/смяна на режимите на светене на модела. Друга приятна изненада е единия режим в повече(260лумена), който запълва дупката от слабите режими и затваря устите на някои критици на Олайт.

За съжаление бутона няма индикация за изхабена батерия и се напипва малко трудно в тъмното, но това си е типично за моделите със страничен бутон за управление. Фенерчето няма функция за електронно заключване.

Режимите на светене са следните:

Moonlight(0,5лумена) - 50 дни(2 x AA Lithium) и 35дни(2 x Алкални батерии)

Слаб(20лумена) - 80часа(2 x AA Lithium) и 60часа(2 x Алкални батерии)

Среден(120лумена) - 10часа(2 x AA Lithium) и 5,3часа(2 x Алкални батерии)

Силен(260лумена) - 250мин(2 x AA Lithium) и 105мин(2 x Алкални батерии)

Турбо(550-260лумена) - 3+240мин(2 x AA Lithium) и 3+80мин(2 x Алкални батерии)

Фенера има времеви 3-минутен степдаун и към 4-та минута плавно намалява яркостта от 550 до 260 лумена. За да върнете максималните 550 лумена, просто го изгасете и пуснете отново.

•Тук ще обясня накратко и работата с режимите и бутоните. За включване и изключване се използва страничния бутон, както и за смяна на режимите, като те се изреждат в последователност  Слаб - Среден - Силен -Турбо. За всеки от тези режими фенерът има памет.

•За Moonlight режима при изключен фенер се натиска с задържане страничния бутон. Moonlight режима също има памет.

•За пускане на Стробскопичния(10Hz) режим при включен фенер се прави бързо тройно натискане на бутона. Този режим няма памет.

•От изключено положение чрез двоен бърз клик се задейства максималния режим.

Благодарности на Андрей и Олайт-БГ.
Приятна вечер!

Orlov

• Hero Member
  • Публикации: 604
Re: Olight S2A Baton 550lm
« Отговор #1 -: 11 Юли 2016, 15:59:34 pm »
Фенера е добър. Качеството на изработка е виско, което е характерно за всички фенери на Olight.
По отношение на драйвера Olight са се справили много добре. КПД е много високо като за повишаващ (boost) драйвер. Дава голяма автономия в почти всички режими.
Както и останалите фенери от S серията спада към така наречените флудови фенери с широка разлята светлина. Причината е големия размер на кристала на диода, TIR оптиката и късия рефлектор. Идеален е за осветяване на близки разтояния. За осветяване на далеч не е подходящ.
За любителите на фенери във формат АА ще добвя и малко алтернативни предложения намиращи се у нас:
(фенерите са с по-предно поколение диоди от представяния)

Фенер Nitecore MT21A - 54 лв.
https://batteryservice.bg/produkt/fener-nitecore-mt21a/

Фенер Nitecore MT2A - 63 лв.
https://batteryservice.bg/produkt/fener-nitecore-mt2a/

Фенер Klarus P2A Professional 245 Lumens - 66,90лв.
http://arms.bg/product/2290/fener-klarus-p2a-professional-245-lumens.html

И в чуждите сайтове за пазаруване:
(фенрите са със същия диод като на представяния)
Authentic Fenix E25 LED Flashlight Cree XP-L V5 / 7-mode / 1000LM / 2*AA/14500 / lanyard  42$
https://www.fasttech.com/products/1643/10004505/3653700-authentic-fenix-e25-led-flashlight

Authentic Fenix E20 LED Flashlight XM-L2 / 4-mode / 265LM / 2*AA / lanyard 35$
https://www.fasttech.com/products/1643/10004505/3556101-authentic-fenix-e20-led-flashlight

Също така не забравяйте и отстъпката от 10% която може да получите от почти всеки един наш оръжеен магазин, стига да си я поискате.
www.banggood.com fen
„Човек вижда толкова, колкото знае.„ - Гьоте

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #2 -: 11 Юли 2016, 16:42:31 pm »
Да видим все пак, как се представя Olight S2A, спрямо някои от преките си конкуренти...Малко "така желана" инженерна информация...

Orlov

• Hero Member
« Отговор #3 -: 11 Юли 2016, 17:21:25 pm »
Еми ето нещо от конкуренцията:
260 лумена 120 минути с Ni Nh. Доста близко до 135 минути на S2A с аналогични алкални батерии.

ПП
Олайта е по-добър защото сравнението не отчита 3W диод на Найткор при който няма нужда от повишаване на напрежението.
Айде от мен да мине, похвалих ти стоката.
И кажи на китайците да оправят смотания страничен бутон че голям резил за тая серия. А и дизайна куца. Нищо общо с мъжкарските Warrior фенери.
www.banggood.com fen

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
« Отговор #4 -: 11 Юли 2016, 17:41:43 pm »
Слабак е тоя Найткор (рънтаймите са мерени със захранване 1,2 V никелметалхидрид, пише го, да го ева.
С NiMH 1,2 V даяни 2 пъти по-малко от Олайт S2A.

А тия 10 000 кандели са ги изсмукали от не знам къде си, не е от пръста обаче.
Не уважавам такива фирми като Найткор, щото лъжат като дърти цигани.

Бутоните на Олайт са пушка - меки силиконови, тактилно удобни, не се включват от само себе си в джоб или раница - проверено.  :P
Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Orlov

• Hero Member
« Отговор #5 -: 11 Юли 2016, 22:39:10 pm »
О, здравейте ко54. Какво ви води насам? Да не би шефа да ви е пратил малко да си заработите подаръка?
Така така. Трябва да се работи.
А сега да покажем как изглежда правилен страничен бутон:

Не можеш да го натиснеш случайно и бързо се намира в тъмното. Него търсиш като изоглавен както на вашия подарък.
А що народ дето си е купил покрай ревютата Olight от S серията и отвърта леко капачката щото великия фенер се включва от лек случаен допир не е истина. Но сами са си виновни.
Какво ще кажете за марката Zebralight? И нея ли не я уважавате?
Но няма лошо, хвалете си стоката. Пък който ви се върже негов проблем.
www.banggood.com fen

Orlov

• Hero Member
« Отговор #6 -: 12 Юли 2016, 03:22:52 am »
Да упоменем набързо 3 причини да не си купим този фенер:
1.Висока цена. Да дам 100 лева за фенер с 2 батерии АА -- никога.
2. Свети на много късо разстояние от 100 метра по стандарт, реално изпозваеми 50.
При конкуренцията дистанцията е 150 -200 по стандарт.
3. Кофти измислен бутон.
Има още една причина и тя е индивидуална. За мен дизайна е грозен и няма нищо общо с мъжкарската Warrior серия на същата фирма.
Относно слабака Найткор MT21A ще кажа само че е на половин цена и миналата седмица беше свършил, докато Олайта още не е пуснат в продажба. Така е в природата, оцеляват не най силните, а най приспособимите.
www.banggood.com fen

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #7 -: 12 Юли 2016, 07:50:40 am »
Мараба!  ;D

1. На теб не ти ли плаща Найткор? - гледам бая фенери си събрал от тази марка и навсякъде ги хвалиш? Ама без сериозни аргументи.

2. Цените на всички маркови фенери са високи, за България, заради мижавите доходи на средностатистическото население.

3. Зебрите са много добри, естествено скъпи, но не са с TIR, значи  минават край мен, както в онази готина песен на Миро и Галка

4. Пак ти казвам, от 2 години бутоните на Олайт не се включват произволно по джобовете - тези черните и силиконовите напоследък. А сините - да. Тогава нямах още Олайти - не само заради бутона, ами заради зеленикавата светлина на диодите.
Не е лошо да пипнеш с ръце няколко Олайта и да сравниш с други, иначе излиза - "Пастернака не читал, но осуждаю".

5. Този фенер е много добър - вчера ми пристигнаха 2 АА Фуджицу - няма намаляне на яркостта по сравнение с алкалните АА и първичния литий АА, а рънтаймът вероятно ще е сходен - над 4 часа. Кеф.

6. Аз харесвам фенери с TIR-оптика, и даже Господ не може да ме разубеди в обратното.
Трябва ми широк лъч за ЕДЦ-приложения, не ми трябва тесен заслепяващ под краката лъч, който да връща отразен лъч. Фенерите си ги купувам строго по предназначение - широк лъч, дълъг рънтайм. Имам и далекобоен, имам и с изменяема фокусировка.  Фенери бол.

Успехи в написването на образцово ревю на някой фенер.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #8 -: 12 Юли 2016, 07:53:49 am »
Да упоменем набързо 3 причини да не си купим този фенер:
1.Висока цена. Да дам 100 лева за фенер с 2 батерии АА -- никога.
2. Свети на много късо разстояние от 100 метра по стандарт, реално изпозваеми 50.
При конкуренцията дистанцията е 150 -200 по стандарт.
3. Кофти измислен бутон.
Има още една причина и тя е индивидуална. За мен дизайна е грозен и няма нищо общо с мъжкарската Warrior серия на същата фирма.
Относно слабака Найткор MT21A ще кажа само че е на половин цена и миналата седмица беше свършил, докато Олайта още не е пуснат в продажба. Така е в природата, оцеляват не най силните, а най приспособимите.

Това е разпродажба - на половин цена, щото НЕ ГИ купуват.
Т.е. отървават се от залежала стока.

Както казваше дядо на баба ми - що слагаш тоя дафинов лист в манджата - никой не го яде.  :D

Marcinkov

• Sr. Member
« Отговор #9 -: 12 Юли 2016, 08:52:03 am »
Интересно сравнение на компактна серия фенери с такава с полицейско-военна насоченост. Видиш ли този Волксваген Поло защо не е толкова брутален като оня Лендкрузър. Ти да видиш!

Orlov

• Hero Member
« Отговор #10 -: 12 Юли 2016, 09:10:09 am »
Удоволствие е да се спори с ко54. На ниво е човека евала за което.
Кратки отговори:
- Никой не ми плаща
 - Имам различни марки дори Olight M23 warrior
 - Имам доста Найткор защото е с добро съотношение качество цена
 - За разлика от вас не пея хвалебствени песни, на всеки фенер мога да изброя недостатъците му
 - Фен съм Convoy защото е здрав, нескъп и подлежи на мод
 Няма смисъл да продължаваме спора. Olight са скъпи фенери и няма да се продават лесно у нас, колкото и да ги хвалите.
Обаче не ти прави чест да с продадеш знанията като туземец за дрънкулки.
Преди беше безпристрастен коментатор. Сега си като нахранен журналист.
www.banggood.com fen

Marcinkov

• Sr. Member
« Отговор #11 -: 12 Юли 2016, 09:14:43 am »
Всеки път едно и също, като инсталирана апликация за латерна. Продал си се, обаче си умен, умен си обаче си се продал.

Orlov

• Hero Member
« Отговор #12 -: 12 Юли 2016, 09:24:50 am »
Всеки път едно и също, като инсталирана апликация за латерна. Продал си се, обаче си умен, умен си обаче си се продал.
Има и още нещо: писнало му е от аматьори лаици.
Поне ще обясни на шефа какво е това Шотки диод и как защитатава от обратно поставяне на батерията че Андрейчо доста несправедливо беше плюл по конкуренцията поради технически незнания.
www.banggood.com fen

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #13 -: 12 Юли 2016, 09:26:35 am »
Малко е офтопик,
харно хвалите зебрите, и  на мен ми харесваха. Факта е, 4е и двете фирми които ги продаваха в БГ се отказаха.  ;)
При4ината, няма да я споменавам, защото разбира се ще бъда обвинен във вси4ки грехове.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #14 -: 12 Юли 2016, 10:44:29 am »
Удоволствие е да се спори с ко54. На ниво е човека евала за което.
Кратки отговори:
- Никой не ми плаща
 - Имам различни марки дори Olight M23 warrior
 - Имам доста Найткор защото е с добро съотношение качество цена
 - За разлика от вас не пея хвалебствени песни, на всеки фенер мога да изброя недостатъците му
 - Фен съм Convoy защото е здрав, нескъп и подлежи на мод
 Няма смисъл да продължаваме спора. Olight са скъпи фенери и няма да се продават лесно у нас, колкото и да ги хвалите.
Обаче не ти прави чест да с продадеш знанията като туземец за дрънкулки.
Преди беше безпристрастен коментатор. Сега си като нахранен журналист.

И малко шкембенце пуснах.
Както е тръгнало, скоро ще мога да си видя пишката само чрез огледало.  :D