Автор Тема: Мини Газово котлонче  (Прочетена 28871 пъти)

Hunter

• Full Member
  • Публикации: 108
Re:Мини Газово котлонче
« Отговор #15 -: 27 Януари 2012, 20:44:40 pm »
Дано скоро и моето да пристигне, нямам търпение да направя няколко теста между него, обикновено газово котлонче(от тези с бутилка - еднодневка) и спиртния  примус. Аз си поръчах с четири крака , защото ми се вижда една идея по - стабилно от това с три. Времето ще покаже както и излетите.  :)

emil

• Sr. Member
  • Публикации: 282
Re: Мини Газово котлонче
« Отговор #16 -: 25 Януари 2013, 17:30:58 pm »
И аз се обзаведох с газово котлонче! Същото, каквото е на колегата Vanjo, от 1-вия пост от темата. Има си и оранжева пластмасова кутийка.
Отдавна го обмислях, но не бързах с покупката. Не ми беше належащо, пък и събирах информация. Предпочитах да е с 3 крачета, но в ebay-я случайно попаднах на такова котлонче на смешна цена. Дойде от China за 16 раб дни на цена USD 6.76/10.45 лв. И все още не съм го пробвал.
Та сега си търся бутилка: ориентирал съм се към такава от 450 мл., но трябва да я видя на живо, за да преценя дали ме устройва като размер. Спрял съм се на този размер, заради тарикатския начин на пълненене с газ за запалки: 270 мл. флакон се побира в 450 мл. бутилка без рискове от температурно разширение. Никакъв опит нямам, така че ме поправяйте, ако греша в разсъжденията си.
А има ли опасност да не улуча размера на резбата при покупката, в смисъл нужно ли е да нося котлончето с мен като избирам бутилка?
Човешкият мързел е двигател на прогреса!

vanjo

• Hero Member
  • Публикации: 854
« Отговор #17 -: 25 Януари 2013, 18:45:53 pm »
.........А има ли опасност да не улуча размера на резбата при покупката, в смисъл нужно ли е да нося котлончето с мен като избирам бутилка?

Няма опастност с марковите бутилки, единствено гръцките бутилки от 0.5 л са като правени в час по трудово и може да се окаже, че не ти вършат работа. Бих ти препоръчал да си вземеш преходник от бутилки тип Камп (които се пробиват) към резба инвестицията ще ти се избие след 4 бутилка  :)

Това е преходник от клик към резба !!!!

Честито и със здраве и кеф да си го ползваш

Hobo

• Hero Member
  • Публикации: 820
« Отговор #18 -: 25 Януари 2013, 19:29:02 pm »
Та сега си търся бутилка: ориентирал съм се към такава от 450 мл., но трябва да я видя на живо, за да преценя дали ме устройва като размер. Спрял съм се на този размер, заради тарикатския начин на пълненене с газ за запалки: 270 мл. флакон се побира в 450 мл.

Бутилките са 450 грама. В милилитри е някъде малко под литър. По спомен 190 грамова бутилка от тези, които се дупчат е 300 милилитра. Та 270мл газов флакон би трябвало да се събере безопасно в средните бутилки с резба, които са средно 220 грама, което е около 400мл.

Тези най-големите 450 гр бутилки според мен са излишно големи и освен това са доста високи и правят системата нестабилна. Според мен е по-добре да имаш средна или от най-малките бутилки с резба, а да си носиш резервна газ, ако мислиш, че ще ти трябва, в оригиналните флакони за пълнене на запалки. Винаги можеш да заредиш в движение.

Що се отнася до адапторите от дупчещи се евтини и масови бутилки към такива с резба аз съм скептично настроен. Като сумираш тежината на котлона и адаптора и става колкото едно евтино котлонче специално правено за дупчещи се бутилки. Примерно NURGAZ. За сравнение Nurgaz струва 13 лева, а адаптора е около 50. Като добавиш и 10 за котлончето и става 60лв инвестиция. Като единствено предимство виждам това, че бутилка с адаптор плюс резбови котлон заема малко по-малък обем при транспортиране.

Аз самият ползвам NURGAZ. Досега съм изхарчил около 40 бутилки понеже го ползвам освен за походно и като стационарно за кафе и чай в къщи. Единствено важно е да е метален корпуса. Продават се и NURGAZ с пластмасов корпус, но те трябва да се избягват макар и да са малко по-леки и по-евтини. Проблема с тях е, че от температурата корпуса се раздува, от там не притиска добре бутилката към металната горелка и започва да изпуска газ. Това ако стане в момент на работа може и да е опасно, но и самото самоволно изпускане на газ след като се раздуе го прави негодно за използване.
Горд съм, че служих на Родината в редовете на БНА!

vanjo

• Hero Member
« Отговор #19 -: 25 Януари 2013, 19:56:57 pm »
Хобо разликата е съществена с този адаптор можеш да  се демонтира газовото котлонче от еднократната бутилка (походен "режим"), теглото в случая не е от съществено значение а цената . при турските и гръцките ефтинджоси това не става. цената е около 35-40 лева за единия модел и около 30 за  другия модел (клик) фирмата производител Маркил е една от водещите в този бранш и определено си заслужават парите.

divaka

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 13
« Отговор #20 -: 25 Януари 2013, 20:35:03 pm »
Хубав модел,но сред природата винаги използвам дърва (паднала маса),винаги като излизам си взимам триончето и брадвичката не се надфявам на котлончета.

vanjo

• Hero Member
« Отговор #21 -: 25 Януари 2013, 22:48:32 pm »
Хубав модел,но сред природата винаги използвам дърва (паднала маса),винаги като излизам си взимам триончето и брадвичката не се надфявам на котлончета.
То зависи от природата колега  :D щото на места като това:

emil

• Sr. Member
« Отговор #22 -: 25 Януари 2013, 23:33:01 pm »
Колега, никой не оспорва това, но темата тук е за предимствата и на газовите котлони и разликите между тях.
.
......Та 270мл газов флакон би трябвало да се събере безопасно в средните бутилки с резба, които са средно 220 грама, което е около 400мл.
Тези най-големите 450 гр бутилки според мен са излишно големи и освен това са доста високи и правят системата нестабилна. Според мен е по-добре да имаш средна или от най-малките бутилки с резба, а да си носиш резервна газ, ако мислиш, че ще ти трябва, в оригиналните флакони за пълнене на запалки. Винаги можеш да заредиш в движение.

Що се отнася до адапторите от дупчещи се евтини и масови бутилки към такива с резба аз съм скептично настроен. Като сумираш тежината на котлона и адаптора и става колкото едно евтино котлонче специално правено за дупчещи се бутилки. Примерно NURGAZ. За сравнение Nurgaz струва 13 лева, а адаптора е около 50. Като добавиш и 10 за котлончето и става 60лв инвестиция. Като единствено предимство виждам това, че бутилка с адаптор плюс резбови котлон заема малко по-малък обем при транспортиране.
Благодарство за съвета! И аз бях сигурен, че греша в дименсиите. А и 450 мл. бутилка ми изглежда доста голяма за нуждите ми. Основно се стремя към малък размер, задоволяваш нуждите ми. Но най-малките бутилки ме безпокоят, от гледна точка на това, че няма как да преценя доколко ги зареждам. И би ми било доста нервно, ако я оставя в багажника на колата, паркирана на слънце, без да знам колко е заредна бутилката. Средната бутилка е моят модел. Умирам си от нетърпение да пробвам котлона. Ако всичко е наред, ще си купя още един трикрак, какъвто ми прати с препратка: Незначително по-скъп идва, но като че е по-надежден. Единият ще е за вилата. От там също правя разни разходки в планината, пък много мразя да си мъкна екипировка от София. Да живеят китайците, неудържими са!

emil

• Sr. Member
« Отговор #23 -: 26 Март 2013, 15:33:43 pm »
Публикувах едно мнение в темата за "От нищо нещо", но май мястото му е по-скоро тук: http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php?topic=66.msg7679#msg7679

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #24 -: 29 Март 2013, 14:42:58 pm »
Видях, че в Лидъл ще пускат някакви евтини котлончета. Как мислите струва ли си човек да вземе такова?

http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/index_23321.htm

Hobo

• Hero Member
« Отговор #25 -: 29 Март 2013, 15:49:28 pm »
Трудно е да се каже дали си струва да се купи такова котлонче. Освен ако не е ползвал вече човек точно такова. Аз не съм и затова ще споделя само някои мои мисли по въпроса.

Корпуса на котлончето е от пластмаса. Това е много слабо място на всички подобни котлончета. От температурата пластмасата се раздува и след това започва да изпуска самата бутилка защото няма вече добро уплътняване между бутилката и горелката. Ако това се случи по време на работа може да стане и голяма беля. Затова такива котлончета трябва винаги да се наблюдават, а най-добре въобще да не се купуват.

Точно този модел не знам как е направен отвътре на пластмасовия корпус. Ако вътре има метални скоби, които да захващат бутилката, а корпуса е само за фасада, както и да пази при транспорт да не се натиска самата бутилка, тогава горния проблем не съществува. Така са направени котлоните на Camping Gaz. Също така преди време продаваха гръцки котлончета с пластмасов корпус, който директно служи за затягане на бутилката, но те не се раздуваха. Та има и пластмаси, които устискват на термо въздействието. Не се знае тази от кои е.

Цената съвсем не е от евтините. За сравнение турско котлонче NURGAZ, или ORGAZ, с метален корпус струва почти наполовина от това в Лидъл - между 13-16лв. Повече от година и половина ползвам ежедневно NURGAZ с метален корпус както в стационарни, така и в портативни условия и мога да кажа, че досега не ме е подвело въпреки ниската си цена. За сметка на това турските котлончета с пластмасов корпус се раздуват и са опасни за ползване.

Ако решиш да си купиш този модел от Лидъл ще се радваме да направиш едно ревю.

emil

• Sr. Member
« Отговор #26 -: 29 Март 2013, 16:10:45 pm »
С подобен уред наскоро ми се случи неприятност. Уреда не е котлон, а горелка, но принципът е същият. Изкушаващото беше ниската цена на газовите бутилки. Оказа се, че при монтажа бутилката се пробива, но не уплътнява добре и изпуска газ. Беше доста стряскащо. Причината за аварията беше, че бутилката беше с по-ниска височина от височината на гнездото. Ако ми се наложи да ползувам такава система задължително преди това бих премерил двете височини, за да подлагам подложка под бутилката. А и аз лично си падам по по-компактните уреди и котлончето ми се вижда обемисто.

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #27 -: 30 Март 2013, 19:52:23 pm »
Трудно е да се каже дали си струва да се купи такова котлонче. Освен ако не е ползвал вече човек точно такова. Аз не съм и затова ще споделя само някои мои мисли по въпроса.

Корпуса на котлончето е от пластмаса. Това е много слабо място на всички подобни котлончета. От температурата пластмасата се раздува и след това започва да изпуска самата бутилка защото няма вече добро уплътняване между бутилката и горелката. Ако това се случи по време на работа може да стане и голяма беля. Затова такива котлончета трябва винаги да се наблюдават, а най-добре въобще да не се купуват.

Точно този модел не знам как е направен отвътре на пластмасовия корпус. Ако вътре има метални скоби, които да захващат бутилката, а корпуса е само за фасада, както и да пази при транспорт да не се натиска самата бутилка, тогава горния проблем не съществува. Така са направени котлоните на Camping Gaz. Също така преди време продаваха гръцки котлончета с пластмасов корпус, който директно служи за затягане на бутилката, но те не се раздуваха. Та има и пластмаси, които устискват на термо въздействието. Не се знае тази от кои е.

Цената съвсем не е от евтините. За сравнение турско котлонче NURGAZ, или ORGAZ, с метален корпус струва почти наполовина от това в Лидъл - между 13-16лв. Повече от година и половина ползвам ежедневно NURGAZ с метален корпус както в стационарни, така и в портативни условия и мога да кажа, че досега не ме е подвело въпреки ниската си цена. За сметка на това турските котлончета с пластмасов корпус се раздуват и са опасни за ползване.

Ако решиш да си купиш този модел от Лидъл ще се радваме да направиш едно ревю.

Oгромно благодаря за съветите, тъй като съм лаик в материята.
Не се бях замислял за металния корпус. Ще огледам внимателно лидълското и ако вдъхва доверие ще мисля дали да го взема.
Доколкото разбирам това е една проверена алтернатива (NURGAZ) ! ?

http://maiagaz.com/product_info.php?cPath=33_34&products_id=55

emil

• Sr. Member
« Отговор #28 -: 03 Април 2013, 12:55:42 pm »
Вчера забелязах котлончета на Nurgaz в люлинския Кауфланд. Бяха два размера: за бутилки 190 гр. и 500 гр. Големият размер беше с метален корпус, малкият-с пластмасов. И двата ми се видяха доста обемисти, особено по-големия. Въпреки че горелката и на двата изглежда доста стабилна като поставка, сравнена с мини-котлончето, което притежавам. Съжалявам, че не запомних точно цените, но бяха нещо от типа 16 лв. и 26 лв.

Hobo

• Hero Member
« Отговор #29 -: 03 Април 2013, 14:38:16 pm »
Доколкото разбирам това е една проверена алтернатива (NURGAZ) ! ?
http://maiagaz.com/product_info.php?cPath=33_34&products_id=55

Jose, не ти отговорих досега, защото линка сочеше към изчерпан артикул. Днес видях, че са сложили някакъв никелиран котлон. Не знам дали това е Nurgaz. Техните метални са боядисани. Има червени, сини, жълти и по-рядко резидави. Много приятни цветове и добро качество на боята. Поставката за съда е по-различна. Такива никелирани съм виждал по пазарите. Не бяха Nurgaz и бяха изключително афиф на вид, според мен. Нямам снимка на моето котлонче, затова ето препратка към котлончето на BazilVenceslas, което е като моето:

http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php?topic=537.msg6037#msg6037

и към тема в един друг форум, чийто автор е и наш съфорумник:

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=33121

Малко по-различнен корпус имат ORGAZ, но са със същата горелка и стойка. И за двете цените са между 13-16лв за работещите със 190 грамови бутилки. Това е на днескашния ден. Всичко над 16лв е надуто като цена от търговците. Ако човек се поогледа ще намери и на реална цена. Пак ще кажа, че и на двете фирми добри котлончета са тези с металните корпуси. Пластмасовите им корпуси се раздуват от температурата, което ги прави ненадеждни и опасни.