Автор Тема: Olight S2R Baton, кратко ревю  (Прочетена 6920 пъти)

ko54

• Hero Member
  • Публикации: 1656
  • Водолей
Olight S2R Baton, кратко ревю
« -: 07 Октомври 2016, 22:25:33 pm »
Olight S2R - представлява зареждаем вариант на доказалия се Olight S2, с леки нюанси към повишаване на яркостта във  всички режими - 1020(950) lm, 500(400) lm, 120(80) lm, 12(10) lm, 0,5(0,05) lm. Зареждането става чрез гъвкав (с дължина около 52 см) USB-кабел със светлинна индикация(червено - зарежда; зелено - зареден)(магнитна капачка) на собствения фирмен 18650-акумулатор с капацитет 3200 mAh, с изведени "+" и "-" в горната част на акумулатора. Фенерът може да работи и с други стандартни акумулатори 18650, имащи изпъкнал плюсов контакт, но последните няма да могат да се зареждат във фенера. Зареждането на фенера може да се извършва от всякаво устройство с USB-порт - компютър, пауър-банка, зарядно/адаптер за телефон.
Фенерът е водонепроницаем по IPX8.

Диод - XM-L2 с неизвестен яркостен бин, най-вероятно U4, бяла студена светлина, една идея по-бяла от Olight S2 и две идеи от Olight S2A - най-вероятно към 5900 Келвина.
TIR-оптиката е адекватна на оптиката на S2 и S2A (25-27 градуса), осигурява хомогенен плътен и широк спот с плавно преливане към спила, много удобен за EDC-осветяване на близки и средни дистанции, а така също в затворени помещения.

Режимите, съответните рънтайми и размерите на фенера са показани на картинката по-долу. Фенерът има 2-минутен степдаун от турбо-режима (1020 lm) към високия режим (500 lm). Осигурява 5800 кандели в турбо. Има индикация за изтощен акумулатор (бутонът започва да свети в червено), а така също режим "заключен" с цел избягване на евентуално включване по непредпазливост.

Управление - стандартно за батоните на Олайт:
- бърз достъп до турбо-режима (2 бързи клика), мунлайта (задържане на бутона за повече от 1 секунда) и строба (3 бързи клика). Достъп до турбо-режима може да се извърши от всеки друг режим, включително строба, чрез двоен бърз клик върху бутона;
- превключване между режимите - чрез задържане на бутона;
- включване/изключване на фенера - бърз клик върху бутона. Фенерът има памет за всички режими без строба (мунлайт, слаб, среден, висок), а турбото след 10 минути се запаметява като висок режим;
- таймерите (3 и 9-минутен) се включват при включен фенер чрез двоен клик и задържане на бутона - 1 премигване (3-минутен таймер), 2 премигвания (9-минутен таймер).
- заключване на фенера - при изключен фенер се натиска бутонът за повече от едва секунда - фенерът се включва първоначално в мунлайт и след премигване е заключен. Отключването става по обратния начин - чрез задържане на бутона за повече от секунда.

Комплектация - фенер, акумулатор 18650 3200 mAh, зареждащ магнитен кабел, сиджимка, кадифена торбичка-калъфче с логото на Олайт, запасни О-рингове - няма.

Зареждане на фенера - чрез фирмен гъвкав 52 см USB-кабел с магнитна капачка, възможност за зареждане от всеки USB-порт (компютър, пауър-банка, зареждачка/адаптер на смартфон).
Зарядното зарежда с максимален ток 750 mA, акумулаторът идва зареден на около 60-70% от капацитета, затова показанията по-долу са такива.
Много удобно и дребно зарядно устройство - силен магнит + пауър-банка в джоба в гората = много сериозен рънтайм.

Фенерът е водонепроницаем по стандарта IPX8.
На картинката - тест за водонепроницаемост, пардон, за биранепроницаемост. Държах го 10 минути в халбата включен на висок режим, а после го изкъпах в сладка чешмяна вода - награда за успешно издържания тест.

Има силен магнит на задната капачка, залепва стабилно върху метални повърхности, в случая - хладилник.

Как свети? На снимките по-долу - в средата Olight S2R, Olight S2A (вляво), Olight S2 (вдясно)...

Мунлайт

Висок

Турбо

Относно акумулаторите

Във фенера акумулаторът е подпружинен откъм главата с пружина, а откъм капачката - също - калпаче с пружинка, но със сравнително малък ход. Олайт-акумулаторът е дълъг 68,9 мм, а показаният по-долу Samsung 25R е само 65,2 мм, с плосък плюс, затова се наложи да сложа неодимово магнитче с 6 мм диаметър и 2 мм дебелина, което е достатъчно за нормално функциониране на фенера (тъй като в момента нямам 18650 с изпъкнал плюс). Т.е. става всякакси, обаче не е лошо магнитчето да бъде залепено за плюса на акумулатора с цел предотвратяване на КС при разместване.

Вентилаторчето от последната снимка го използвах за принудително охлаждане на фенера след неколкократно последователно включване в турбо-режим - с цел установяване на времетраенето на степдауна от турбо към висок режим. Степдаунът започва след края на втората минута (1020 lm) и плавно намалява до 500 lm към края на 3-тата минута.

Съвсем накратко - Olight S2R e компактно мощно зареждаемо фенерче с TIR-оптика, осветяващо с широк плътен 25-27 градусов лъч и мек спил (странична засветка около 90 градуса), подходящо за EDC осветяване на близки и средни разстояния (и затворени помещения), с много режими, дългоиграещи рънтайми, таймери, строб, магнит, клипса, практично зареждащо USB-устройство с магнитна капачка. В съчетание с висококапацитетна пауър-банка може да осигури много приличен рънтайм във всички режими, т.е. висока автономност, тъй като фенерът може да свети в процеса на зареждане на акумулатора (както Olight S30R II и Olight S1R).
Olight S2R има пълна яркостна стабилизация по ток на всички режими, т.е. няма ШИМ.
И едно пожелание, имхо - да турят разноцветен флуоресциращ силикон на тялато на фенера, както на S2A - много удобно антихлъзгащо покритие се оказа.

Фенерът е предоставен от Олайт-БГ, някои от снимките са правени в магазина на АРМС-БГ, за което съм им безкрайно благодарен.

Огънят грее и свети, а телевизорът само свети и то само от едната страна.          

Marcinkov

• Sr. Member
  • Публикации: 352
Re: Olight S2R Baton, кратко ревю
« Отговор #1 -: 08 Октомври 2016, 12:01:29 pm »
Косьо, пак си се продал на Сатаната за фенер :D. Много готини ревю.

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #2 -: 08 Октомври 2016, 12:28:23 pm »
Косьо, пак си се продал на Сатаната за фенер :D. Много готини ревю.

Отивам да се беся, пардон, да се гръмна.   ;D

Orlov

• Hero Member
  • Публикации: 604
« Отговор #3 -: 08 Октомври 2016, 22:44:41 pm »
Ако на тоя фенер някой ден му турят диод Nichia с тинт 5000К и CRI>90, ще става за нещо.
Сега е просто поредната ширпотреба.
Дори с нищо не се различава от предния модел. 8)
ПП
Качествената светлина е при Zebralight и Thrunite. Който разбира там се спира.
www.banggood.com fen
„Човек вижда толкова, колкото знае.„ - Гьоте

Marcinkov

• Sr. Member
« Отговор #4 -: 08 Октомври 2016, 23:59:43 pm »
От Найткор, през Феникс, та сега Зебри и Трунайт. На това викам постоянство в мненията.

Orlov

• Hero Member
« Отговор #5 -: 09 Октомври 2016, 00:10:28 am »
От Найткор, през Феникс, та сега Зебри и Трунайт. На това викам постоянство в мненията.
Не си много прав.
Найткор защото в началото търсех фирма с представителство у нас. NITECORE имат добра цена и чат пат модел с неурална светлина. В момета TIP и TM03 са с версии висок CRI.
Thrinite си струват. Вече поръчах тазгодишния им хит - TN42. Може да му спретна представяне.
В колекцията ми вече има два фенера Lumnitop.
www.banggood.com fen

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #6 -: 09 Октомври 2016, 08:22:28 am »
Никой не може да ми развали кефа от факта, че това ревю-обзорче на Olighr S2R е първото в нета по целио свят, т.е. по всички земни кълбета. Така беше и с Олайт S1, S30R II и R20 Javelot. Заслужил съм си тиквения медал. :P

И още нещо важно за Olight S2R - сложили са нов фърмуер и сега бърз достъп с два клика до турбо-режима има от всяко положение и от всички режими- включен/изключен, че даже от мунлайта и строба. Много ценно за мен нещо.
Светлината е чисто бяла, студена, без никакви жълти, сини, зелени и пимбяни оттенъци. Млечно бяла.

А това, че може да свети по време на зареждане е много сървайвълско - с пауър-банка в предния джоб и ръгнат кабел в нея мога да дремя светейки си със седмици в буша.
Олайт S1R и S30R II също го умеят този фокус. :)

Обаче има един много сериозен недостатък - не прави кафе сутрин и не го носи в леглото. Много съм ядосан. :D

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #7 -: 09 Октомври 2016, 08:29:05 am »
 Фира.

Orlov

• Hero Member
« Отговор #8 -: 09 Октомври 2016, 10:02:01 am »
Това те кефи и затова му се радвваш.
Никой не е гръгнал да ти разваля кефа.
Аз се радвам на писалката Лумнитоп с Nichia диод. Много качествена светлина. Една жълта такава, баш каквато трябва да бъде. Дори смятам Convoy M1 и  М2 да тунинговам с таива диоди.

Не знам защо нищо не се споменава за една друга серия M2X и М3X.
Тези фенери имат само един конкурент Maxtoch.
За мен са далеч по уникални от тези малките.
Вероятно щото такива фенери харесвам.
www.banggood.com fen

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #9 -: 09 Октомври 2016, 11:03:18 am »
Така е, харесвам дребосъците.
Даже SureFire Fury и Конвой С8 ми се виждат големи за EDC-носене, много големи.
И светя обикновено на 20-30-50 метра max, повече не ми се налага.
Обаче много държа лъчът да е широк и да осветява добре, рефлекторите не са за EDC, щото при светене под краката връщат отразен лъч, в затворени помещения също, имхо. 
Накратко - TIR forever и компактни размери - до 120-130 мм макс.

Orlov

• Hero Member
« Отговор #10 -: 09 Октомври 2016, 11:14:32 am »
Не си много прав.
За мен
TIR е за домашни лампи. И за модерите на фенери.Плюс това има 10% загуба на светлина.
За мен за EDC грапав рефлектор е по правилния избор. Добре че Олайт не направиха Мараудера  с TIR а му сложиха рефлектор.
Хората трябва да имат право на избор и никой не бива да си налага мнението. Кой каквото го кефи това да си носи.
Размера е спрямо номера на дънките.
Ти си дребен на ръст и затова търсиш дребни фенери.
За мен джобен фенер 12см е ОК.
Аз пък бих казал HOT ROD фенери форева.
Въпрос на вкус.
www.banggood.com fen

ko54

• Hero Member
  • Водолей
« Отговор #11 -: 09 Октомври 2016, 11:33:47 am »
Изобщо не е вярно, TIR-ът практически е два пъти по-ефективен, щото нищо не се губи, освен загубата в самия материал на TIR-а. При TIR-a e до 10%, а при рефлектора - до 15%, особено при гърчавите текстурирани рефлектори.

В рефлектор с нормални размери 1-2 инча поне 40-45% от излъчването отива за спила, а само 55-60% - за формиране на спота. Грубо. При TIR-а това съотношение е 15-20% към 80-85%.
Затова TIR с еднакъв ъгъл и фокусно разстояние ще утрепе всеки рефлектор с адекватни размери одма по далекобойност.

Друг е въпросът, че примерно TIR с диаметър 60 мм и съответната дълбока парабола(дължина), за да е малък ъгъла на отразяване, ще тежи доста, а от стъкло - хептен.

Orlov

• Hero Member
« Отговор #12 -: 09 Октомври 2016, 20:42:03 pm »
Днес се появи ревюто и в  BLF форума.
Естествено представящия не си е спестил забележките.
TIR на тоя фенер прави почти никъкъв хот спот. А точно това не ми харесва. Но това си е лично предпочитание.
Докато Олайт не почнат да дават избор на диоди потребителите ще продължават да гледат в посока Зебралайт и Трунайт.
www.banggood.com fen

Marcinkov

• Sr. Member
« Отговор #13 -: 09 Октомври 2016, 23:01:32 pm »
Днес се появи ревюто и в  BLF форума.
Естествено представящия не си е спестил забележките.
TIR на тоя фенер прави почти никъкъв хот спот. А точно това не ми харесва. Но това си е лично предпочитание.
Докато Олайт не почнат да дават избор на диоди потребителите ще продължават да гледат в посока Зебралайт и Трунайт.
Горките.

jose

• Sr. Member
  • Публикации: 331
    • OLIGHT BULGARIA
« Отговор #14 -: 10 Октомври 2016, 00:52:41 am »
Поздравления и със здраве да го ползваш.
Наистина е голям кефа да имаш продукта, като един от първите няколко човека в световен мащаб (дори преди велики ревюъри на световно ниво) . Навремето и аз бях така с Fenix и си спомням тези първи "трепети".
Уикенда тествах новият Олайт Валкирия II (вероятно единственият прототип  в "европата" е при мен и много ме кефи, към момента).  8)